صفحه اصلی / مطالب و مقالات / خدمات پزشکی در منزل امید / فیزیوتراپی در منزل برای چه کسانی مناسب است؟
فیزیوتراپی در منزل برای چه کسانی مناسب است؟

فیزیوتراپی که همچنین تحت عنوان درمان فیزیکی به آن اشاره می‌شود، یک کار و حرفه‌ی درمانی پیوسته است که از بیومکانیک‌ها یا اصول مکانیزم حرکتی بدن، درمان دستی، ورزش درمانی و درمان‌های الکتریکی برای کمک به بیماران در بازیابی، حفظ و افزایش توانایی حرکت فیزیکی، قدرت و عملکرد آنها استفاده می‌کند. فیزیوتراپیست‌ها بهتر می‌توانند به بیماران در بازیافتن توانایی حرکتی‌شان کمک کنند؛ زیرا درک بهتری از چگونگی کارکرد بدن دارند و در مهارت‌های بالینی برای ارزیابی، تشخیص و درمان ناتوانی‌ها دوره دیده‌اند.

آنچه در این مطلب میخوانید

خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی در منزل مناسب کسانی است که به دلیل مشکلات حاد حرکتی و فیزیکی مانند عوارض بعد از جراحی های سنگین، شکستگی های متعدد، سکته مغزی و سایر مشکلات جسمی و نیز در اختیار نداشتن زمان کافی، نداشتن امکانات لازم برای رفت و آمد، قادر به مراجعه حضوری به کلینیک ها نمی باشند. در این شرایط متخصص فیزیوتراپی به منزل آمده و خدمات ویزیت، ارزیابی تشخیص مشکل را انجام و برنامه درمانی فرد را در منزل و به طور منظم انجام خواهد داد. به علاوه در منزل می‌توان به آسیب‌ها و بیماری‌هایی که متخصصین به طور منظم در کلینیک به آنها رسیدگی می‌کنند، در خانه رسیدگی و درمان‌های تسکینی برای بهبودی و تثبیت وضعیت سلامتی را در ویزیت‌های خانگی انجام داد. اغلب دستگاه های کلینیک فیزیوتراپی دارای نوع پرتابل برای درمان در منزل هستند.

کاربرد فیزیوتراپی در منزل

لیستی از رایج ترین دلایلی که افراد مختلف به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه می کنند و یا از خدمات فیزیوتراپی در منزل استفاده میکنند به شرح زیر است:

فواید فیزیوتراپی در منزل

انجام فیزیوتراپی در منزل فواید زیادی دارد. برخی از فواید فیزیوتراپی در منزل عبارتند از:

 1. اولین فایده آن این است که دریافت درمان برای بیمار به آسانی امکان‌پذیر می‌شود.
 2. اعضای خانواده برای همراهی بیمار در جلسات درمانی نیازی به مرخصی از کار ندارند.
 3. بیماران خستگی ناشی از رفت و آمد به مراکز درمانی را تجربه نخواهند کرد. آنها می‌توانند انرژی خود را بر روی فیزیوتراپی متمرکز کنند و انگیزه خود را برای ادامه کار حفظ کنند.
 4. با فیزیوتراپی در منزل بیمار همچنین با تمریناتی که باید خود به تنهایی انجام دهد بیشتر آشنا می‌شود. آنها برای انجام این تمرینات در بین جلسات درمانی آمادگی بیشتری خواهند داشت. این به بهبود نتایج کمک می کند.
 5. با داشتن فیزیوتراپیست‌های واجد شرایط جلسه یک به یک را به راحتی منزل خود انجام می‌دهند و بیمار می‌تواند احساس راحتی بیشتری داشته باشد.
 6. از مراقبت‌های شخصی توسط فیزیوتراپیست برخوردار می‌شود، بدون اینکه مجبور شود در بیمارستان‌ها یا کلینیک‌ها صبر کند.
 7. فیزیوتراپی در منزل می‌تواند یک گزینه راحت‌تر و ایمن‌تر باشد، به خصوص برای کسانی که برای رسیدن به مراکز درمانی با موانعی روبرو هستند یا تحرک محدودی دارند.
 8. علاوه بر آن در هزینه‌های حمل و نقل صرفه جویی می‌شود که در شهرهای بزرگ مانند تهران نکته قابل توجهی می‌باشد.
 9. با استفاده از گزینه فیزیوتراپی در منزل، افراد بیشتری قادر به ادامه جلسات فیزیوتراپی و جلوگیری از بروز عوارض احتمالی سلامتی خواهند بود.

نکات مهم فیزیوتراپی در خانه

جلسات فیزیوتراپی در خانه برای کمک به بهبودی سریع‌تر بیمار، چه یک آسیب یک‌باره باشد یا یک بیماری مزمن، طراحی و انجام می‌شوند. در اینجا به چند نکته برای اینکه بتوانید بیشتر فایده را از جلسات فیزیوتراپی‌تان در خانه ببرید، اشاره خواهیم کرد:

فیزیوتراپی در منزل

روش های فیزیوتراپی در منزل

در اولین ملاقات، فیزیوتراپیست بیمار را ارزیابی خواهد کرد. این ارزیابی شامل بررسی سوابق پزشکی و معاینه فیزیکی خواهد بود. پس از اینکه فیزیوتراپ درک کاملی از مشکل بیمار پیدا کرد یک برنامه درمانی در نظر می‌گیرد و در همان جلسه اول کار درمان شروع می شود. بازه زمانی جلسه اول فیزیوتراپی یک ساعت خواهد بود. در جلسه اول بهتر است یک یا دو نفر از اعضای خانواده در کنار بیمار باشد تا برنامه تمرینی و نکاتی گفته شده فیزیوتراپیست را یادداشت کنند و با بیمار تمرینات را انجام دهند. هنگامی که برای رفع مشکلات خود مانند احساس درد یا اختلال در حرکت به یک فیزیوتراپیست مراجعه می‌کنید، وی ممکن است از مداخلات مختلفی برای کمک به شما برای حرکت بهتر و احساس بهتر استفاده کند. این مداخلات که روش‌های درمانی یا روش‌های فیزیکی نامیده می‌شوند، با تقویت برنامه درمانی فیزیوتراپیست شما به شما کمک می‌کنند تا تحرک عملکردی طبیعی خود را بازیابید. فیزیوتراپیست‌ها از روش‌های مختلفی برای کمک به درمان بیماران خود استفاده می‌کنند. مجموعه‌ای از روش‌های درمانی وجود دارد که می‌توانند به تقویت، آرامش و بهبود ماهیچه‌ها کمک کنند. از این میان مواردی که فیزیوتراپیست شما انتخاب می‌کند، ممکن است بسته به شرایط خاص، نیازها و اهداف کلی بازتوانی (توانبخشی) شما متفاوت باشد.

تکنیک های دستی

منوال تراپی یا تکنیک های دستی در فیزیوتراپی مهمترین روش فیزیوتراپی است. در این روش از تکنیک های مختلف برای کاهش التهاب و مشکلات عضلات و مفاصل استفاده می شود. درمانی ها دستی در فیزیوتراپی 4 اثر دارد.

 1. تأثیر مکانیکی: در این مورد باعث از بین بردن چسبندگی یا بافت اضافی پس از شکستگی استخوان و یا جراحی هایی که انجام شده می شود.
 2. تأثیر فیزیولوژیکی بر عصب: باعث اثر بازدارندگی ریشه های عصبی نخاعی بدن شده و درد را مهار می کند.
 3. تاثیرشیمیایی: به ترشح مواد تسکین دهنده درد تأثیر می گذارد.
 4. تأثیر روانی: باعث خوشایندی بیمار از ماساژ می شود.

کیسه آب گرم

فیزیوتراپیست‌ها معمولاً کیسه‌های آب گرم و مرطوب را در چندین لایه حوله می‌پیچند و آنها را در محلی که نیاز به درمان دارد قرار می‌دهند. گرمای تأمین شده توسط کیسه‌های آب گرم چندین مزیت مهم دارد، مثلاً ماهیچه‌های منقبض شده را شل می‌کند و باعث شل شدن بافت‌ها می‌شود. این مسئله باعث کاهش درد ناشی از تنش عضلانی یا اسپاسم می‌شود. همچنین باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می شود که گردش خون در آن منطقه را افزایش می‌دهد. بیماران مبتلا به کشیدگی عضلانی، اسپاسم یا آرتروز، اغلب درمان با کیسه‌های آب گرم برای آنها مفید است

کمپرس یخ و کرایوتراپی (سرما درمانی)

کمپرس یخ یک ماده ژله‌ای منجمد است که توسط فیزیوتراپیست‌ها برای درمان نواحی دارای درد و التهاب استفاده می‌شود. معمولاً کمپرس‌های یخ در یک حوله مرطوب پیچیده و مستقیماً بر روی ناحیه مورد نیاز قرار داده می‌شوند. سرمای منتقل شده به پوست، عضله و بافت بیمار، اثرات مفیدی دارد؛ چرا که کاهش دمای بافت باعث انقباض رگ‌های خونی، محدود کردن جریان خون و در نهایت کاهش التهاب آن ناحیه می‌شود. با کاهش التهاب، می‌توان درد و تورم را کنترل کرد و کاهش داد. فیزیوتراپیست شما در روش ماساژ یخ نیز از سرما برای درمان استفاده کند (سرما درمانی). باید مراقبت باشید؛ زیرا استفاده طولانی‌مدت از ماساژ یخ می‌تواند به پوست و بافت شما آسیب برساند. معمولاً فقط تماس به مدت یک تا سه دقیقه توصیه می‌شود.

امواج فراصوت

دستگاه‌هایی که امواج فراصوت تولید می‌کنند، مشابه دستگاه‌های سونوگرافی، در مواردی توسط فیزیوتراپیست‌ها برای درمان استفاده می‌شوند. این امواج صوتی به بافت و عروق اطراف منتقل می‌شوند و با نفوذ به عضلات باعث گرم شدن عمیق بافت یا عضله می‌شوند. این مسئله باعث شل شدن بافت می‌شود و بنابراین در درمان گرفتگی عضلات و اسپاسم مفید است. همچنین باعث گشاد شدن عروق و افزایش گردش خون در همان ناحیه می‌شود که به روند بهبود (التیام) کمک می‌کند. فیزیوتراپیست همچنین می‌تواند فرکانس امواج صوتی دستگاه را به گونه‌ای تنظیم کند که باعث کاهش التهاب شود؛ اما باید در هنگام استفاده از این دستگاه احتیاط شود؛ زیرا تحقیقات نشان می‌دهند که گرم شدن و گشاد شدن عروق ناشی از آن، به بهبودی کلی عملکرد بافت عضله کمکی نمی‌کند.

ﻓﻮﻧﻮﻓﻮﺭﺯﻳﺲ (Phonophoresis)

از امواج فراصوت همچنین برای ﻓﻮﻧﻮﻓﻮﺭﺯﻳﺲ استفاده می‌شود که در آن به کمک امواج، دارو به زیر پوست و بافت رانده می‌شود. در طی این روش فیزیوتراپیست، ژل دارویی که اغلب داروی ضدالتهابی مانند دگزامتازون می‌باشد را روی قسمت آسیب‌دیده بدن می‌مالد و سپس از دستگاه برای نفوذ بیشتر آن‌ استفاده می‌کند.

الکتروتراپی با تنس (TENS)

TENS که مخفف تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست می‌باشد، دستگاه کوچکی است که با باتری کار می‌کند و از انتقال جریان الکتریسیته برای کاهش درد استفاده می‌کند. در واقع الکترودهای آن بر روی ناحیه آسیب‌دیده قرار داده می شوند و پس از روشن شدن دستگاه، جریان الکتریکی از طریق الکترودها ارسال می‌شود. پس از آن احساس سوزن سوزن شدن در پوست و عضله زیرین احساس می‌شود. این سیگنال الکتریکی در اصل سیگنال عصبی درد را که از ناحیه آسیب‌دیده به اعصاب اطراف ارسال می‌شود، مختل می‌کند و در این شرایط بیمار احساس درد کمتری را تجربه می‌کند

تحریک الکتریکی

در روش تحریک الکتریکی، از جریان الکتریکی برای انقباض یک عضله منفرد یا گروهی از عضلات استفاده می‌شود. با قرار دادن الکترودها روی پوست در نواحی مختلف، فیزیوتراپیست شما می‌تواند رشته‌های عضلانی مناسب را به کار بگیرد. انقباض عضله از طریق تحریک الکتریکی عصبی-عضلانی (NMES) دستگاه استیمولاتور، به بهبود انقباض عضله آسیب‌دیده کمک می‌کند. فیزیوتراپیست شما می‌تواند تنظیمات فعلی را تغییر دهد تا باعث انقباض عضلانی شدید یا ملایم شود. همزمان با افزایش قدرت انقباض عضله، این روش همچنین باعث افزایش خونرسانی به ناحیه می‌شود که به بهبودی کمک می‌کند.
یونتوفورزیس (Iontohoresis) شکل دیگری از تحریک الکتریکی است که فیزیوتراپیست ممکن است از آن استفاده کند. در طول این روش، از جریان الکتریسیته برای انتقال دارو به داخل پوست، عضلات، تاندون‌ها یا رباط‌های آسیب‌دیده استفاده می‌شود. معمولاً یونتوفورزیس برای اهداف ضد التهابی استفاده می‌شود، اگرچه انواع مختلفی از دارو را می‌توان برای شرایط مختلف استفاده کرد.

آموزش دستگاه‌های ارتوز و پروتز

آسیب شما ممکن است به گونه‌ای باشد که برای کمک به حرکت بهتر شما، نیاز به استفاده از دستگاه ارتوز (دستگاه یا وسیله‌ای ارتوپدی برای حمایت بدن) یا دستگاه پروتز (دستگاه مصنوعی است که جایگزین قسمت از دست رفته بدن می‌شود) باشد و فیزیوتراپیست می‌تواند به شما در یادگیری نحوه صحیح استفاده از آنها کمک کند. اگر قطع عضو شده‌اید، او می‌تواند به شما کمک کند که چگونه اندام مصنوعی خود را استفاده و یا از جایگاه جدا کنید و اینکه یاد بگیرید با آن چگونه به خوبی حرکت کنید. اگر به دلیل ضعف در عضله تیبیالیس قدامی مچ پا دچار افتادگی پا (مچ پا) شده‌اید، ممکن است از بریس یا ارتوز مچ پا (AFO) بهره‌مند شوید تا به شما در راه رفتن بهتر کمک کند. فیزیوتراپیست شما ممکن است از دستگاه‌های کمکی مختلفی برای کمک به شما به منظور حرکت بهتر استفاده کند. مواردی شامل موارد زیر:

این دستگاه‌ها می‌توانند به سهولت راه رفتن و رفت‌وآمد کمک کنند. از سایر وسایل کمکی ممکن است برای بازوها و اندام فوقانی شما استفاده شود.

نور درمانی

نور درمانی شامل استفاده از لیزر و دیودهای ساطع‌کننده نور، برای بهبود فرآیند ترمیم در بافت‌های آسیب‌دیده است. لیزرهایی با طول موج خاص به بافت‌های آسیب‌دیده شما تابانده می‌شوند و این نظریه وجود دارد که این نور باعث سرعت بخشیدن به فرآیندهای سلولی و ترمیم آنها می‌شود.

نوار (چسب) کینزیولوژی

استفاده از نوار کینزیولوژی یا K-Tape یک روش درمانی نسبتاً جدید در فیزیوتراپی و انجام تمرینات ورزشی است. در این روش یک نوار پارچه‌ای مخصوص برای کاهش درد، بهبود گردش خون یا تسهیل عملکرد عضلات روی بدن شما زده می‌شود. نوار می‌تواند تا پنج روز در جای خود بماند تا به بهبود وضعیت شما کمک کند. دقت کنید که استفاده از نوار کینزیولوژی یک روش درمانی جدید است و هنوز تحت تحقیقات علمی دقیق قرار نگرفته است.

قیمت فیزیوتراپی در منزل تهران

عوامل مختلفی وجود دارد که هزینه فیزیوتراپی در منزل را تعیین می‌کند، برخی از این موارد عبارتند از:

 1. مدت زمان جلسه
 2. اهمیت مسئله
 3. نوع فیزیوتراپی ارائه شده
 4. تعداد اندام های درگیر

تلفن : 09399545088

نظرات کاربران درباره این مطلب :صالح [ 1402-05-02 ]
واقعا ممنونم از شما و تیم خوبتون هم اخلاق کار حرفه ایی داشتید هم مهارت بالا من فیزیوتراپی تو منزل انجام دادم که تشریف اوردید کرج

نیما یوسفی [ 1402-05-02 ]
سلام در مورد نحوه کار میخواستم بپرسم ؟ شما فیزیوتراپی در منزل انجام میدید؟ و اینکه کدوم مناطق تهران هستید؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط با موسسه امید - خدمات پزشکی در منزل