صفحه اصلی / مطالب و مقالات / خدمات پرستاری در منزل / سرم تراپی چیست و چرا افراد به سرم نیاز پیدا می کنند؟
سرم تراپی چیست و چرا افراد به سرم نیاز پیدا می کنند؟

سرم ها به عنوان یکی از مواد دارویی می باشند که دارای ترکیباتی مختلفی می باشند و از هر نوع آن برای درمان بیماری های مختلف استفاده خواهد شد.ترکیبات به کار گرفته شده در سرم ها شامل مواد آمینو اسیدی، کربوهیدراتی، الکترولیتی و... می باشد. در تقسیم بندی محلول های تزریقی، ترکیب شیمیایی و غلظت اسمزی محلول اهمیت بسیار زیادی دارند و طبقه بندی آنها بر این اساس انجام خواهد شد. پزشکان انواع سرم تزریقی را بنا به شرایط بیمار تجویز کنند. بسیاری از این بیماران که در بیمارستان بستری می‌شوند یا در منازل نگهداری می‌شوند نیاز به سرم تراپی دارند.

آنچه در این مطلب میخوانید

تأمین الکترولیت‌ها و مایعات موردنیاز بیمار از یک طرف و تزریق دارو از راه سرم از علل نیاز به تزریق سرم در بیماران می‌باشد. دسترسی به خدمات پزشکی و خدمات پرستاری در منزل به صورت شبانه روزی یکی از مواردی است که هر خانواده ای ممکن است به آن نیاز پیدا کند.

شما می توانید برای هماهنگی انجام سرم تراپی در منزل، با شماره تلفن 02146015770 ، هماهنگی کرج و سایر شهرها با شماره تلفن 02146015177 ، دفتر مرکزی و مدیریت پلتفرم امید سلامتی با شماره تلفن 91016923 - 021 ، تماس سریع 09105545790 ، و جهت پشتیبانی ، مشاوره و هماهنگی با این مرکز از طریق پیام رسانهای اینترنتی با شماره 09399545088 ارتباط برقرار نمایید.

در گذشته فقط بیمارستان ها و مراکز درمانی سرم تراپی را انجام می دادند؛اما اکنون مراکز زیادی هستند که در صورت داشتن مجوز از وزارت بهداشت میتوانند این کار را در منزل افراد انجام دهند. عواملی مانند عدم امکان انتقال بیمار به کلینک یا مطب و یا ترافیک سبب نیاز بیشتر به انجام خدمات پزشکی و پرستاری در منزل شده است. یکی از خدماتی که برای آسایش بیماران و اطرافیان بیمار انجام می شود، سرم تراپی در منزل است.

سرم تراپی چیست؟

سرم تراپی به صورت گسترده به تمامی تزریقات مایع یا دارو از طریق وریدی یا زیر جلدی اشاره دارد. سرم تراپی یک روش درمانی برای تزریق سرم به درون ورید بیمار می باشد و دلیل استفاده از این روش هم می تواند به دلیل دلایل مختلفی اعم از خونریزی، ابتلا به بیماری هایی نظیر اسهال و استفراغ یا سوختگی باشد.

کاربرد سرم تراپی

مزایای سرم تراپی در منزل

در سالهای اخیر با توجه به مزایایی که چند تای آنها در زیر آمده استفاده از خدمات پرستاری در منزل با سرعت زیادی رو به گسترش است:

  1. راحتی و آرامش بیشتر
  2. اتلاف وقت کمتر
  3. شبانه روزی بودن خدمات
  4. ایمنی بیشتر در برابر بیماری ها
سرم تراپی

چرا افراد به سرم نیاز پیدا می کنند؟

انواع سرم ها

در اکثر موارد هنگامی که بیماران دچار کمبود حجم مایعات می شوند، انواع سرم تزریقی برای آنها تجویز می شود. سه نوع اصلی از این سرم ها وجود دارند که دارای ترکیبات و کاربردهای متفاوتی به شکل زیر هستند:

غلظت محلول های ایزوتونیک شبیه غلظت ذرات محلول در خون مانند پلاسماست. نمونه ای از محلول ایزوتونیک سرم نرمال سالین (%0.9 NaCl) است. از آنجایی که غلظت این محلول مشابه خون است، مایع در فضای داخل عروقی می ماند و موجب افزایش حجم داخل عروقی می شود. به همین دلیل در بیشتر موارد این سرم ها برای افزایش فشار خون استفاده می شوند.

از دیگر انواع سرم تزریقی محلول های هیپوتونیک هستند که غلظت املاح محلول کمتری نسبت به خون دارند. نمونه ای از محلول هیپوتونیک، سرم نرمال سالین (%0.45 NaCl) است. هنگامی که محلول های هیپوتونیک تزریق می شوند، غلظت املاح محلول در خون در مقایسه با فضای داخل سلولی کمتر می شود. این عدم تعادل باعث حرکت اسمزی آب از محفظه داخل عروقی به فضای داخل سلولی می شود. به همین دلیل از مایعات هیپوتونیک برای درمان کم آبی سلولی، هیپوناترمی و تهیه مایع برای دفع املاح از کلیه استفاده می شود.

محلول های هیپرتونیک غلظت ذرات محلول بیشتری نسبت به خون دارند. نمونه ای از محلول هیپرتونیک سرم نرمال سالین (%3 NaCl) است. هنگامی که مایعات هیپرتونیک تزریق می شوند، غلظت املاح محلول در فضای داخل عروقی در مقایسه با سلول ها افزایش می یابد. این امر باعث حرکت اسمزی آب از سلول ها به فضای داخل عروقی می شود تا املاح موجود در خون رقیق شوند. هنگام تجویز مایعات هیپرتونیک، نظارت بر علائم هیپوولمی مانند مشکلات تنفسی و فشار خون بالا ضروری است. این سرم برای درمان هیپوناترمی شدید و ادم مغزی استفاده می شود.

نحوه سرم تراپی در منزل

نکات مهم انجام سرم تراپی

  1. اگر بیمار مشکل یا بیماری مزمن دارد یا به داروهای خاصی حساسیت نشان می دهد، باید قبل از شروع کار به پرستار اطلاع دهد.
  2. از تاریخ انقضا و سلامت سرم باید اطمینان حاصل شود و سایر موارد باید به طور کامل بررسی شوند.
  3. تجویز و تأیید پزشک برای انجام تزریقات در منزل ضروری است.
  4. تهیه اقلامی مانند دارو بر عهده بیمار است؛ اما برخی مراکز در صورت درخواست بیمار می توانند آنها را برای شما با گرفتن هزینه تهیه کنند.
  5. برای سرم تراپی در منزل علاوه بر سرم، داروها و محلول مورد نیاز، کاتتر یا کانولا، پایه سرم و تجهیزات استریلیزاسیون هم مورد نیاز است.
  6. با توجه به حساسیت روش های پرستاری، تنها مراکزی که به طور رسمی مورد تأیید وزارت بهداشت هستند و پرستاران حرفه ای دارند می توانند این کار را انجام دهند. پس در این اقدامات به افراد غیرحرفه ای اعتماد نکنید.

هزینه سرم تراپی در منزل

تعرفه قیمت و هزینه تزریق سرم در منزل بر مبنای تعرفه خدمات پرستاری در منزل است که وزارت بهداشت تعیین نموده است. عواملی مانند مسیر طی شده، تزریقات داخل سرم ، مواد به کار برده شده و… بر قیمت و هزینه تزریق سرم در منزل اثر گذارند.

جهت انجام انواع سونوگرافی، از جمله سونوگرافی تشخیص کبد چرب در منزل با شماره های درج شده در این سایت تماس بگیرید.


تلفن : 09399545088

نظرات کاربران درباره این مطلب :سالومه مناجاتی [ 1402-05-01 ]
،خسته نباشید تزریق خون در منزل تو کرج انجام میدید ؟

مونا جعفری [ 1402-05-01 ]
تزریق خون در منزل توی تهران انجام میدید؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط با موسسه امید - خدمات پزشکی در منزل