صفحه اصلی / مطالب و مقالات / خدمات پزشکی در منزل امید / کاربرد پی آر پی (prp) در درمان دردهای اسکلتی عضلانی
کاربرد پی آر پی (prp) در درمان دردهای اسکلتی عضلانی

تزریق پی آرپی عضلانی یک روش درمانی جهت درمان دردهای مفصلی و استخوانی می باشد. در پی ار پی از سلول‌های خونی خود شخص استفاده شده که منجر به تسریع در روند بهبودی می شود. پلاکت ها حاوی فاکتورها یا پروتئین های خاصی هستند که به رشد سلول ها کمک می کنند. پی آر پی حاوی مقادیر زیادی ازاین فاکتورهای رشد می باشد که باعث تکثیر سلول ها، تمایز سلولی درهنگام بازسازی بافت ها و تسریع درترمیم بافت ها میگردد.

آنچه در این مطلب میخوانید

پلاسمای غنی شده با پلاکت (PRP) چیست؟

پلاسمای غنی از پلاکت، که در ایران با نام پلاکت درمانی و یا پی آر پی شناخته می شود، روشی نوین جهت بهبود رشد و التیام بافت های بدن می باشد. در این روش با جداسازی پلاسمای خون، افزایش غلظت و سپس تزریق آن به بافت ها، به تولید سلول های تازه و سالم در بافت بدن کمک کرده و باعث افزایش سرعت روند بهبود آسیب ها خواهد شد. این تزریق می تواند آسیب هایی نظیر پارگی تاندون آشیل، درد شانه ناشی از پارگی روتاتور کاف، همچنین دردهای اسکلتی و بسیاری از آسیب های بافت های نرم را بهبود بخشد.

فرآیند تزریق پی آر پی در طب فیزیکی

در فرآیند تزریق پی آر پی ابتدا خون از یکی از رگ های بازوی فرد تحت درمان گرفته می شود و سپس با قرار دادن آن در دستگاه سانترفیوژ، سلول های مختلف خون را جدا میکنند. در مرحله بعد پزشک بخشی از خون که غنی از پلاکت می باشد را جدا کرده و به محل آسیب تزریق می کند.

مزایای پی آر پی در طب فیزیکی

کاربرد پی آر پی برای درمان دردهای اسکلتی عضلانی

آیا درمان با پی آر پی مانع نیاز فرد به جراحی می‌شود؟

نتایج بدست آمده از هر روش درمانی به مقدار زیادی به شدت آسیب‌ دیدگی بستگی دارد. برای مثال در مواردی که فرد دچار آرتروز خفیف شده باشد، تزریق پی آر پی می‌تواند از فرسایش بیشتر ناحیه آسیب دیده و پیشرفت آسیب جلوگیری کند. در هر صورت، در مواردی که سطح ابتلا به بیماری پیشرفته باشد، هدف از این روش حداقل کردن درد و بهبود عملکرد مفصل می باشد. به این ترتیب تزریق پی آر پی می‌ تواند از انجام عمل جراحی جایگزینی مفصل و تعویض مهره‌ها جلوگیری کند.

چه زمانی بیمار با تزریق پی آر پی احساس بهبود خواهد کرد؟

نتیجه حاصل از بکارگیری این روش درمانی به میزان اسیب موجود در قسمت های مختلف بدن بستگی داشته است. اما به طور میانگین نتیجه نهایی آن بعد از 5 تا 6 هفته پس از تزریق مشخص خواهد شد.

اقدامات ضروری قبل از تزریق پی آر پی

کدام نواحی بدن در طب فیزیکی نیاز به تزریق پی ار پی دارد؟

از روش پی ار پی می ‌توان برای رفع مشکلات زیر استفاده کرد:

در طب فیزیکی چه افرادی نباید پی آر پی انجام بدهند؟

پی آر پی هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

به طور کلی حداکثر سه تزریق پی آر پی ممکن است در یک بازه‌ی شش ماهه انجام شود. این تزریق‌ها معمولا با فاصله‌ی دو تا سه هفته انجام می‌ شوند. با این حال در بسیاری از افرادپس از تزریق اول یا دوم درد به طور کامل یا تا حد زیادی بهبود می یابد.

آیا پی آر پی دردناک است؟

معمولا تزریق پی آر پی دردناک نمی باید ودرد موجود در این روش درمانی بیشتر به آستانه تحمل افراد بستگی دارد. تزریق هایی که در مفصل انجام می شود درد خفیفی به همراه خواهند داشت. همچنین ممکن است به علت وارد شدن سوزن در قسمت های آسیب دیده، بیمار چند روز ابتدایی دردی جزئی احساس کند که بیشتر از چند روز طول نخواهد کشید و با مسکن تسکین می یابد.

آیا انجام پی آر پی خطرناک است؟

تزریق پی آر پی درمانی جز متدهای ایمن بوده و عوارض جانبی جدی ندارد. با توجه به این که محلول PRP از خون خود فرد تهیه می ‌شود، بعید است سیستم ایمنی بدن به آن واکنش نشان بدهد.

مراقبت های بعد از روش درمانی پی آر پی

عوارض احتمالی ناشی از تزریق پی آر پی

تزریق پی آر پی به ندرت باعث بروز عوارض می‌شود. زیرا پی آر پی از خون خود بیمار تهیه می‌شود، احتمال حساسیت نشان دادن به محلول پی آر پی یا واکنش نشان دادن سیستم ایمنی به محلول صفر می باشد. احساس درد در محل تزریق و آسیب عصبی شایع‌ترین عوارض جانبی پی آر پی است که عموماً در محل تزریق بروز می‌یابد. اما در صورتی که تزریق توسط پزشک متخصص و در کلینیک معتبر انجام نشود ممکن است عوارض زیر بروز پیدا کند:

شما می توانید برای اجاره تجهیزات پزشکی و بیمارستانی در منزل ویژه همه مناطق تهران و کرج از طریق تماس با شماره تلفنهای 09399545088 - 09105545790 - 91016923 - 021 متعلق به پلتفرم امید سلامتی، یکی از معتبرترین ارائه دهندگان خدمات پزشکی درمانی در منزل اقدام نمایید و در سریعترین زمان ممکن، به این خدمت دسترسی پیدا کنید.


تلفن : 09399545088

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط با موسسه امید - خدمات پزشکی در منزل