صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیوگرافی در منزل / تعیین وضعیت ریه ها با رادیولوژی قفسه سینه
تعیین وضعیت ریه ها با رادیولوژی قفسه سینه

قفسه سینه در برگیرنده برخی از اعضای حیاتی بدن مانند ریه است که از مهم ترین اندام ها در بدن انسان است. یکی از روش‌ها جهت تشخیص بیماریهای ریه، رادیولوژی قفسه سینه است. در این شیوه اندام مورد نظر در معرض اشعه ایکس قرار گرفته و تصاویر از آن بخش ها تهیه می شوند. اندازه، شکل و بافت ریه‌ها و همچنین فضای اطراف آنها در تصاویر رادیولوژی قفسه سینه مورد بررسی قرار می‌گیرند. هر گونه حالت غیرطبیعی مانند وجود تومور و غده در ریه‌ها و تغییر در شکل و میزان تجمع مایعات یا هوا در فضای اطراف ریه‌ها که نشان دهنده بیماری‌های مختلفی باشد، به کمک این گرافی‌ها قابل تشخیص خواهد بود. همچنین ممکن است برای کمک به نظارت بر درمان انواع بیماری های ریه نیز استفاده کنند. رادیولوژی، یک تصویر سیاه سفید از ارگان های قفسه سینه تولید می‌کند. ساختارهایی که تابش را مسدود می‌کنند به صورت سفید و ساختارهایی که اجازه عبور تابش را می‌دهند به شکل سیاه ظاهر می‌شوند. از آنجا که اشعه ایکس یا رادیولوژی قفسه سینه سریع و آسان است، در نتیجه برای تعیین وضعیت ریه ها بسیار مفید می باشد.

آنچه در این مطلب میخوانید

کاربرد رادیولوژی ریه

پزشک به منظور بررسی و تشخیص هر گونه مشکل احتمالی در این ناحیه، عکس برداری از قفسه سینه را تجویز می‌ کند. علائم بیماران عبارتند از:

رادیولوژی قفسه سینه

مزایای رادیولوژی ریه

آمادگی برای رادیولوژی ریه

بیمار معمولاً لباس راحتی پوشیده و مواد حاوی فلز قبل از گرفتن اشعه X از بدن خارج می شوند. خانم های باردار برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض اشعه X غیرضروری در جنین ممکن است به پزشک و تکنسین اطلاع دهند؛ زیرا در این صورت برخی یا تمام تصاویر گرفته نشود. این اقدامات احتیاطی برای مثال پوشاندن محافظ های سرب ممكن است روی شکم قرار گیرد تا در صورت لزوم از تابش اشعه ایكس به جنین جلوگیری شود.

نحوه انجام رادیولوژی ریه

در هنگام عکسبرداری، بدن شما بین دوربین اشعه ایکس و دستگاه ضبط کننده اشعه ایکس قرار می گیرد. ممکن است از شما خواسته شود تا در جهت های مختلف قرار بگیرید تا از هر طرف و از جلوی قفسه سینه عکس گرفته شود. گرافی‌های ریه معمولاً از چند نما قابل‌بررسی هستند که عبارتند از:

1- نمای خلفی قدامی

PA View در این نما بیمار پوزیشن ایستاده دارد، کاست جلوی بیمار قرار گرفته و اشعه از پشت به جلو می‌تابد. این نما دقیق‌ترین و شفاف‌ترین تصویر را از ریه به دست می‌دهد.

2- نمای قدامی خلفی

AP View در این نما کاست پشت بیمار قرار گرفته و اشعه از جلو به پشت می‌تابد و پوزیشن بیمار خوابیده با نشسته است.

3- نمای جانبی

Lat View در این نما که به منظور بررسی دقیق تر اعضای پشت ستون فقرات استفاده می‌شود، بیمار به پهلو ایستاده، دست‌ها را بالا برده و کاست سمت چپ یا راست وی قرار می‌گیرد.

قیمت عکس رادیولوژی ریه

هزینه انجام رادیولوژی در منزل برای قفسه سینه جهت تشخیص بیماری های ریه تابع مواردی است که شامل موارد زیر می شود:

عوارض رادیولوژی ریه

در این تصویربرداری تشعشعات کمی به کار می رود. تشعشعات کنترل می شوند تا برای تصویربرداری از کمترین حد ممکن استفاده شود. بیشتر متخصصان براین باور هستند که خطرات این تصویربرداری در مقایسه با مزایای آن کم است. کودکان و جنین زنان باردار بیشتر در خطر تشعشعات هستند.


تلفن : 09399545088

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :عابدی [ 1402-05-02 ]
سلام . خسته نباشید سایت شما بسیار عالی بود و توضیحاتتون مفید و ارزنده اگر امکانش هست هزینه رادیولوژی ریه در خانه را بفرمایید و همینطور ایاب و ذهاب سمت پونک

بهرام [ 1402-05-02 ]
سلام اسکن ریه در منزل محدوده پونک چقدره هزینش ؟

راضیه مرادی [ 1402-05-02 ]
سلام خسته نباشید ،ممنونم از سایت خوبی که دارید . من ریه هام مشکل داره .چند بار هم حضوری دکتر رفتم میخوام اگه امکانش هست رادیولوژی ریه انجام بدم تو خونه شما سمت پونک هم میایید ؟؟

همت [ 1402-05-02 ]
سلام خسته نباشید ، آقای دکتر شما رادیولوژی ریه در منزل انجام میدهید من سمت شمال تهران هستم

وحید جلالی [ 1402-05-01 ]
سلام رادیولوژی شکستگی در منزل انجام میدید؟ غرب تهران هستم سمت سعادت آباد

بهاره احمدی [ 1402-05-01 ]
سلام رادیولوژی ریه میخاستم انجام بدم شما سمت غرب تهران هم خدمات دارید؟

قهرمانی [ 1402-05-01 ]
اسکن ریه در غرب تهران انجام میدید؟

سجاد [ 1402-04-30 ]
واقعا کارشون عالیه. بسیار با حوصله و سروقت اومدن. خدارو شکر حال بیمارمونم خوبه.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط با موسسه امید - خدمات پزشکی در منزل