صفحه اصلی / مطالب و مقالات / خدمات پرستاری در منزل / نصب تعویض و کشیدن سوند در منزل به صورت 24 ساعته
نصب تعویض و کشیدن سوند در منزل به صورت 24 ساعته

خدمات سونداژ در منزل برای سالمندان، بیماران و افرادی که به هر دلیلی در دفع ادرار اختیاری ندارند یا به دلایل دیگری مانند انجام عمل جراحی خاصی از توانایی راه رفتن و دفع ادرار بی‌بهره‌ اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سوند ادرار در واقع یک لوله باریک و الاستیکی است که برای خارج شدن ادرار از مثانه ساخته شده است. به جز افرادی که کنترل دفع ادرار خود را از دست داده‌اند، سوند ادراری برای افرادی که دچار انسداد مجاری ادراری شده‌اند نیز مورد استفاده می‌گیرد.

آنچه در این مطلب میخوانید

خدمات نصب سونداژ و تعویض سونداژ در منزل توسط متخصصین و کادر پرستاری کارآزموده به صورت 24 ساعته در منزل انجام می شود تا در محیط کاملاً استریل از بروز هرگونه عفونت و ایراد جلوگیری شود. پرستار در منزل با توجه به آشنایی کامل با نکات نصب سوند، با دقت بالا و با توجه به استانداردهای موجود در این امر، نصب سوند در منزل را انجام می‌دهد.

کاربرد سوند ادراری

علل خاص استفاده از سوند ادرار عبارتند از:

مزایای سونداژ در منزل

  1. خدمات قرار دادن سوند در منزل خدماتی است که بدون ایجاد اختلال در آسایش بیمار ارائه می شود.
  2. از تلاش و زمان انتقال بیمار و بستگان بیمار برای رسیدن به بیمارستان جلوگیری می شود.
  3. حریم خصوصی بیمار محافظت می شود.
  4. با تخلیه شدن ادرار موجب سبکی و از بین رفتن درد مثانه در فرد می شود.
  5. مشکلات عفونت ادراری از بین می رود.
  6. کارایی کلیه ها و دستگاه تناسلی را مشخص می کند.

انواع سونداژ

کاتترهای داخلی

سوندهای داخلی، ممکن است روزها یا هفته ها در محل باقی بماند و توسط یک بادکنک متورم در مثانه نگهداری شود. دو نوع سوند داخلی وجود دارد که تکنیک های درج آنها متفاوت می باشد:

سوند ادرار

یکی از شایع ترین آنها، سوند فولی است. سوند فولی یک لوله نازک است که از مجرای ادرار و مثانه شما عبور می کند. انتهای سوند دارای یک بادکنک پر از آب است تا بتواند در مثانه قرار بگیرد. در انتهای دیگر، خارج از بدن، یک کیسه تخلیه ادرار برای جمع کردن ادرار قرار دارد. پرستار، سوند فولی را از طریق مجرای ادرار شما وارد می کند.

سوند سوپراپوبیک

پزشک از طریق جراحی کوچک، سوند سوپراپوبیک را از طریق سوراخ چند سانتی متری زیر شکم به مثانه وارد می کند. این عمل در بیمارستان و تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می شود.

کاتترهای خارجی (کاتترهای کاندوم)

کاتتر کاندوم، کاتتری است که در خارج از بدن شما قرار می گیرد. به طور معمول برای مردانی که مشکل جمع شدن ادرار ندارند؛ اما از نظر عملکردی یا ذهنی ناتوان هستند، استفاده می شود. کاتتر کاندوم مانند کاندوم، سر آلت را می پوشاند. یک لوله از دستگاه کاندوم به کیسه تخیله وصل می شود.

سونداژ در منزل شبانه روزی

کاتترهای کوتاه مدت (کاتتر متناوب)

ممکن است فرد پس از عمل جراحی فقط برای مدت کوتاهی به سوند نیاز داشته باشد تا مثانه تخلیه شود. پس از تخلیه مثانه، لازم است کاتتر کوتاه مدت برداشته شود. کاتترهای متناوب معمولاً طوری طراحی می شوند که یک بار مورد استفاده قرار بگیرند و سپس دور ریخته شوند و یک بار مصرف هستند. نحوه استفاده از آنها در افراد مختلف، متفاوت است. ممکن است به شما توصیه شود که در فواصل منظم و یا فقط زمانی که احساس می کنید به توالت نیاز دارید از آنها استفاده کنید.

کاتترهای مسکن

کاتترهای مسکن می توانند ادرار را به درون کیسه ای که به پایتان وصل شده است تخلیه کنند. در کاتترهای مسکن در قسمت پایینی شیر وجود دارد تا بتواند در صورت پر شدن آن را تخلیه کنید.

نحوه وصل سوند ادراری

در ابتدا پیشابراه و نواحی اطراف آن را با محلول ضدعفونی تمیز می‌کنند. روش اصولی برای پاکسازی پیشاب‌راه و نواحی اطراف آن بهتر است به صورت دورانی و از مجرای خروجی ادرار شروع شود. سپس سوند را به کمک ژل‌های روان کننده محلول در آب مانند لوبریکانت آغشته کرده و بعد از آن از طریق پیشابراه به داخل مثانه هدایت می‌کنیم. اگر کاتتر مورد استفاده شما از نوع فولی است بعد از این که کاتتر وارد مثانه شد بالون را بسیار آرام با 10 سی سی آب مقطر پر می‌کنند. بعد از اتمام کار در صورت وجود ادرار در مثانه، از طریق کاتتر به کیسه ادرار منتقل می‌شود.

نکات مهم سونداژ در منزل

مراحل خروج سوند ادراری

مانند نصب سونداژ، خارج کردن آن نیز همراه با دقت، مهارت و تخصص می باشد که به شرح زیر است:

تفاوت سوند ادراری موقت و دائمی چیست؟

سوند ادراری بر اساس نوع نیاز بیمار به دو بخش تقسیم می شود که در ادامه به تعریف هر یک می پردازیم:

سوند دائمی که به نام دیگر سوند فولی شناخته می شود برای استفاده ی کوتاه مدت و بلند مدت در مثانه قرار گرفته و کاربردی می باشد در واقع روش قرار قرارگیری آن مشابه با سوند کوتاه مدت است و پرستار مجرب باید از از طریق مجرای ادرار این سوند را در محل خود قرار می‌دهد و در برخی موارد ممکن است پزشک اورولوژیست سوراخی در پایین شکم ایجاد کند و سوند در ابتدای مجرا جای گذاری کند. این سوند داخلی دارای آب مقطر در ابتدای خود می باشد تا از خارج شدن سوند پیشگیری کند.

این سوند نیز مانند سوند دائمی همانطور که ذکر شد به صورت مجرای ادراری و همینطور زیر شکم قابل اجرا است و غالباً برای بیمارانی که جراحی کرده اند و فقط یک بار نیاز به سونداژ دارند توصیه می شود که به نام سوند یک بار مصرف نیز شناخته می شود.

عوارض سوندهای ادراری

کاتترهای ادراری علت اصلی عفونت های دستگاه ادراری مرتبط با مراقبت های بهداشتی هستند. بنابراین تمیز کردن منظم کاتترها برای جلوگیری از عفونت مهم است. علائم عفونت مجرای ادراری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سایر عوارض استفاده از کاتتر ادراری عبارتند از :

هزینه سونداژ در منزل

هزینه نصب سوند به عوامل گوناگونی بستگی دارد که می توان از آنها به مواردی اشاره کرد که عبارتند از: هزینه انواع سوند با توجه به قیمت های بازار، میزان فاصله محل سکونت شما از مراکز ما با توجه به هزینه حمل و نقل، تعداد دفعاتی که شما به تعویض سوند نیاز دارید. تعویض سوند برای کودکان، افراد ناتوان جسمی و سالمندان که هرکدام تعرفه های متفاوتی دارد، مدت زمانی که طول می کشد سوند نصب شود، تعداد متخصصانی که برای نصب سوند مورد نیاز است و اینکه شما لوازم نصب سوند را خود تهیه کرده باشید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات درباره سونوگرافی شبانه روزی در منزل روی لینک کلیک کنید.


تلفن : 09399545088

نظرات کاربران درباره این مطلب :بهبهانی [ 1402-05-10 ]
پرتوان باشید. خدا خیرتون بده ماکه از خدمات سوندگذاری در منزل راضی بودیم. پدرم اصلا اذیت نشد و درد نداشت و بعدشم اطراف سوند لیک نمیده. پرستارتون هم به موقع اومد و هم خیلی مودب بودن. زنده باشید.

فریبا نجفی [ 1402-05-01 ]
شما تزریقات در منزل محدوده کرج انجام میدید؟

زهرا سجادی [ 1402-05-01 ]
تشکر از لطف شما و سایت خوبتون میخواستم بدونم شما تزریقات تو خونه در منطقه های تهران انجام میدید؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط با موسسه امید - خدمات پزشکی در منزل