صفحه اصلی / مطالب و مقالات / ویزیت پزشک در منزل / درباره فوق تخصص ستون فقرات
درباره فوق تخصص ستون فقرات

ستون فقرات دارای 33 استخوان مجزا است که به هرکدام از آنها یک مهره گفته می‌شود. در قسمت پشتی ستون فقرات و در وسط مهره‌ها نخاع و در اطراف آن ریشه‌های نخاعی قرار گرفته‌اند که از منافذ مشخصی خارج شده و به تمام نقاط بدن اعم از احشا، تنه، اندام تحتانی، دستگاه تناسلی هدایت شده و به آنها حس و حرکت می‌دهند.

آنچه در این مطلب میخوانید

ستون فقرات ساختار بسیار پیچیده‌ای دارد که ارتباطشان با لگن، سر و اندام فوقانی یا تحتانی، کتف و کمربند شانه‌ای بسیار پیچیده است که توسط تاندون‌ها و عضلات مختلف این ارتباط صورت می‌گیرد و حفظ و پایداری ستون فقرات توسط المان‌های مختلف اعم از مفاصل مختلف مانند مفاصل فاست، دیسک‌ها، بافت‌های عضلانی مانند تاندون‌های مختلف از جمله تاندون‌های خلفی و قدامی و … حمایت می‌شوند.

آسیب به هرکدام از این اجزا می‌تواند منشأ درد ستون فقرات باشد که ممکن است در اثر حرکات مختلف مانند اختلالات مکانیکی ناشی از فشار بیش‌ازحد، بیماری‌های مختلف از جمله روماتیسم و عفونت، اختلالات ژنتیکی مثل اسکولیوز کیفوز و … باشند. بهترین فرد برای تشخیص و درمان صحیح آسیب ستون فقرات، فوق تخصص ستون فقرات است. وی از فوق تخصص های رشته ی ارتوپدی می باشد که با همکاری با سایر همکاران، در درمان بیماری های ستون فقرات مؤثر می باشد که می تواند منشأ درد را مشخص کند و درمان مناسب را برای شما انجام دهد.

عارضه‌های قابل درمان توسط فوق تخصص ستون فقرات

فوق تخصص ستون فقرات به درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها کمک می‌کند که شامل موارد زیر است:

 1. سیاتیک و دردهای کمری
 2. آسیب دیدگی‌های عضلانی و رباط
 3. دیسک کمر
 4. آسیب‌های مربوط به میوفاسیال یا نقاط ماشه‌ای
 5. فیبرومیالژی
 6. آسیب دیدگی نخاعی
 7. اسپوندیلیت انکیلوزان
 8. پوکی استخوان
درباره فوق تخصص ستون فقرات

تشخیص بیماری‌های ستون فقرات

برای تشخیص این عوارض، پزشک به بررسی ناراحتی‌های مربوط به کمر و آسیب دیدگی آن مثل پارگی دیسک کمر، با توجه به سابقه پزشکی بیمار اقدام می‌کند. آزمایش‌هایی که برای تشخیص بیماری‌های ستون فقرات انجام می‌شود، شامل آزمایش خون، رادیوگرافی، ام آر آی، نوار عضله و تست هدایت عصبی است. برای شناخت دقیق‌تر ممکن است پزشک یا جراح، آزمایش‌های دقیق روانشناختی نیز انجام دهد.

موسسه خدمات پزشکی در منزل امید، آمادگی دارد پزشکان متخصص و فوق تخصص در رشته های مختلف را جهت ویزیت به منزل یا محل دیگر مد نظر شما اعزام نماید. همچنین کلیه خدمات پزشکی، پرستاری و اقداماتی از قببیل رادیولوژی و سونوگرافی در منزل نیز توسط این مرکز جهت رفاه حال شما متقاضیان عزیز ارائه می گردد. لطفا جهت هماهنگی با شماره 02146015770 ، هماهنگی کرج و سایر شهرها با شماره تلفن 02146015177 ، دفتر مرکزی و مدیریت موسسه خدمات پزشکی امید با شماره تلفن 91016923 - 021 ، تماس سریع 09105545790 ، و جهت پشتیبانی ، مشاوره و هماهنگی با این مرکز از طریق پیام رسانهای اینترنتی با شماره 09399545088 ارتباط برقرار نمایید.

روش های درمانی فوق تخصص ستون فقرات

معمولاً فوق تخصص ستون فقرات، پس از تأیید تشخیص و تجویز درمان، نیاز به سایر همکاران برای کمک به بیمار نیز می باشد. همکاران فیزیوتراپی، مربیان ورزش، متخصص درد و متخصص کار درمانی در درمان بیماران ستون فقرات، کمک می کنند. افراد با مشکلات ستون فقرات، نیازمند به رعایت همه جانبه ی سبک زندگی می باشد، به همین دلیل تمام این افراد همکاری می کنند تا فرد بهبود یابد و همچنین عود کاهش یابد. روش های درمانی متفاوت می باشد و معمولاً برای هر مشکل، چند روش متفاوت انتخاب می شوند تا میزان پاسخ دهی فرد به درمان بیشتر شود.

 1. دارو درمانی: دارو درمانی در خطوط اولیه ی مشکلات ستون فقرات قرار دارد. داروها، خصوصاً ضد التهاب ها و مسکن ها در تسکین درد و افزایش کیفیت زندگی بسیار تاثیر گذار می باشند؛ اما میزان استفاده از داروها با توجه به نظر می باشد.
 2. فیزیوتراپی فعال: فیزیوتراپی فعال مانند کار درمانی و ورزش می باشد که با توجه به نظر متخصص ستون فقرات به شما توصیه می شود. شما باید ورزش هایی را که مجاز به انجام هستید از پزشک خود بپرسید و آنها را به روش درستی انجام دهید. همچنین از اقدامات و حرکاتی مانند وزنه های سنگین و هالتر که در مشکلات ستون فقرات ممنوع می باشند، پرهیز کنید.
 3. فیزیوتراپی غیر فعال: روش های درمانی تسکین درد با یخ و یا گرما و همچنین روانشناسی، از روش های فیزیوتراپی غیر فعال می باشد.
 4. ماساژ درمانی: ماساژ با کمک به عضلات بدن، میزان گرفتگی را کاهش می دهد. اگر تحت نظارت فردی با تجربه انجام شود که به درستی با ستون فقرات فرد آسیب دیده، رفتار کند، می تواند در روند درمانی بسیار کمک کننده باشد.
 5. بریس و کمربند طبی: کمربندهای طبی برای مدتی محدود، با کاهش فعالیت و فشار وارده به کمر، می توانند به تسکین درد کمک کنند. میزان و مدت مصرف از کمربندها بسیار مهم می باشد و نیاز به راهنمایی پزشک ستون فقرات دارد. استفاده کوتاه مدت موجب عدم بهبود و استفاده طولانی مدت موجب ضعف عضلات می شود.
 6. تزریق های ستون فقرات: تزریق هایی می باشد که پزشک درون ستون فقرات انجام می دهد، عموماً، PRP و یا تزریق استرویید و یا اوزون تراپی انجام می شود.
 7. جراحی: در حالتی که علائم تشدید یافته باشنده و پیگیری های لازم صورت نگرفته باشد، ممکن است فوق ستون فقرات برای شما تصمیم جراحی بگیرد. هر چه زودتر به پزشک ستون فقرات مراجعه کنید، کمتر احتمال اینکه نیاز به جراحی پیدا کنید، می باشد.

زمان مراجعه به فوق تخصص ستون فقرات

از آنجایی که در هیچ شرایطی نباید علائمی را که بدنتان به صورت درد از خود نشان می‌دهد، نادیده بگیرید، در صورتی که کمر دردتان شدت گرفت، بایستی به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که علائم زیر را داشتید، زمان آن رسیده که به فوق تخصص ستون فقرات مراجعه کنید:

شما می توانید جهت هماهنگی اعزام فوق تخصص ستون فقرات به منزل، با شماره 02146015770 ، هماهنگی کرج و سایر شهرها با شماره تلفن 02146015177 ، دفتر مرکزی و مدیریت موسسه خدمات پزشکی امید با شماره تلفن 91016923 - 021 ، تماس سریع 09105545790 ، و جهت پشتیبانی ، مشاوره و هماهنگی با این مرکز از طریق پیام رسانهای اینترنتی با شماره 09399545088 ارتباط برقرار نمایید.


تلفن : 09399545088

نظرات کاربران درباره این مطلب :ماهان آذر سینا [ 1402-06-19 ]
آیا شما عکس کامل ستون فقرات هم تو منزل انجام میدید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط با موسسه امید - خدمات پزشکی در منزل
با انواع رادیوگرافی آشنا شویدبا انواع رادیوگرافی آشنا شوید
تاریخ انتشار : 1402-07-07