صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیوگرافی در منزل / عكس راديولوژی برای تشخیص شکستگی بینی در منزل
عكس راديولوژی برای تشخیص شکستگی بینی در منزل

شکستگی بینی حالتی است که در آن استخوان بینی، معمولاً استخوانی که روی پل بینی شما قرار دارد، دچار شکستگی می‌شود. شکستگی بینی شایع‌ترین نوع آسیب صورت است. در این شکستگی، همچنین ممکن است به بافت همبند یا غضروف داخل بینی نیز آسیب وارد شود. شکستگی بینی می‌تواند در اثر ضربه به صورت، سقوط، خشونت، ورزش‌های تماسی یا تصادف ایجاد شود. تشخیص صحیح شکستگی بینی، احتمال درمان صحیح را افزایش می‌دهد. اگر آسیب‌دیدگی بینی شما شدید به نظر برسد یا با آسیب‌های دیگر صورت همراه باشد، ممکن است پزشک شما رادیوگرافی را تجویز کند. این آزمایش می‌توانند به تعیین میزان آسیب وارده به بینی و صورت شما کمک کنند. در این شیوه اندام مورد نظر در معرض اشعه ایکس قرار گرفته و تصاویری از آن تهیه می شوند. رادیوگرافی در منزل، یکی از خدمات ویژه پزشکی بوده که دیگر ضرورت و نیازی به حضور بیمار در بیمارستان ها یا کلینیک های عکس برداری ندارد و کل فرایند رادیولوژی توسط متخصصین، در منزل خود فرد صورت می گیرد.

آنچه در این مطلب میخوانید

علل شکستگی بینی

به طور کلی شکستگی بینی در اثر یک ضربه ناگهانی متداول ترین نوع شکستگی است، سایر عوامل شکستگی بینی شامل موارد زیر است:

موسسه خدمات پزشکی در منزل امید ارائه دهنده خدمات شبانه روزی رادیولوژی و رادیوگرافی در منزل به شهروندان کرج و تهران (در همه مناطق 22 گانه و می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفنهای 09399545088 - 09105545790 - 91016923 - 021 در 24 ساعت شبانه روز اقدام فرمایید.

انواع شکستگی بینی

در این حالت ضربه از سمت بالا به بینی و صورت وارد شده است و پل بینی دچار آسیب و فرورفتگی می‌شود.

در این حالت ضربه به یک طرف بینی وارد می‌شود، به همین دلیل یک طرف بینی فرو رفته و طرف دیگر برآمده می‌شود. این نوع شکستگی بینی بسیار شایع است.

تشخیص شکستگی بینی با رادیوگرافی

پزشک معمولاً با انجام یک معاینه شامل مشاهده و لمس بینی و صورت می تواند شکستگی بینی را تشخیص دهد. برای این کار در صورتی که درد بیمار بیش از حد باشد برای معاینه و لمس بینی از بی حسی موضعی استفاده می شود. اگر آسیب بینی شدید باشد ممکن است برای کسب اطمینان از اشعه ایکس استفاده شود. در این روش از شما خواسته شود بر روی تخت رادیولوژی دراز کشیده و یا بر روی یک صندلی بنشینید. برای به دست آوردن تصاویر در نماهای مختلف ممکن است لازم باشد تا سر را در جهات متفاوتی بچرخانید. باید در طی رادیوگرافی سر خود را کاملاً ثابت و بی حرکت نگه دارید.

رادیوگرافی شکستگی بینی

آمادگی رادیوگرافی بینی

اشیاء فلزی از جمله جواهرات، عینک، دندان مصنوعی و سنجاق سر را باید قبل از انجام تصویربرداری از خود دور کنید؛ زیرا این وسایل ممکن است تصاویر حاصل را تحت تأثیر قرار دهند. در صورت وجود احتمال بارداری باید قبل از انجام اسکن، پزشک و تکنسین را مطلع کنید.

عوارض رادیوگرافی بینی

در صورت مواجهه با هرگونه تشعشعی و حتی سطوح پایین تشعشع مورد استفاده در این روش، همواره خطری هر چند اندک برای آسیب به سلول‌ها یا بافتهای بدن وجود دارد. البته خطرات ناشی از اشعه ایکس معمولاً در مقایسه با منافع بالقوه این آزمون بسیار پایین می‌باشد.

درمان شکستگی بینی

گاهی اوقات می‌توان آثار شکستگی بینی را با یک عمل جا اندازی ساده رفع کرد؛ اما در اکثر موارد برای بازیابی کامل عملکرد و زیبایی ظاهر بینی به عمل شکستگی بینی نیاز است. بسته به شدت علائم شکستگی بینی، ممکن است به یک یا چند عمل جراحی نیاز باشد.

جا اندازی بسته شکستگی بینی

پس از آسیب‌ دیدن بینی، 7 تا 14 روز فرصت برای جا اندازی استخوان شکسته بینی وجود دارد. در این روش تنها نیاز است که بینی بیمار به قدری بی‌حس شود که در حین جا انداختن استخوان هیچ ناراحتی یا دردی را احساس نکند.

جا اندازی باز شکستگی بینی

پس از فرصت 14 روز ، استخوان‌های جابجا شده بینی مراحل اولیه بهبودی خود را طی کرده و در وضعیت جدید خود محکم شده‌اند. به همین دلیل، برای برگرداندن استخوان‌های بینی به وضعیت اولیه آنها به انجام اقدامات پیچیده‌تری نیاز خواهد بود. جااندازی باز به این معنی است که برای دسترسی به استخوان‌های شکسته باید شکاف‌هایی در بینی ایجاد شود. البته اگر بیمار طی مدت 7 تا 14 روز پس از آسیب‌دیدگی بینی از درمان شود نیازی به جا اندازی باز نخواهد بود.

رینوپلاستی

رینوپلاستی که معمولاً به آن عمل جراحی زیبایی بینی هم گفته می‌شود، عملی است که توسط یک جراح ماهر زیبایی صورت انجام می‌شود که می‌تواند برای بازیابی زیبایی ظاهری بینی از تکنیک‌های مختلفی استفاده کند. در این عمل، استخوان‌ها و غضروف بینی اصلاح شده یا برداشته می‌شوند و گاهی نیز برای بازسازی ساختمان بینی بافت‌هایی اضافه می‌شود؛ اما پوست بینی بدون تغییر باقی می‌ماند. البته، وقتی که ساختمان استخوان زیر پوست اصلاح شد، پوست هم مطابق با فرم جدید بینی حالت می‌گیرد که همین باعث بهبود نتیجه نهایی می‌شود. به ندرت پیش می‌آید که در کنار جا اندازی بسته استخوان بینی عمل جراحی بینی هم انجام شود، درحالی که بسیاری از افرادی که شکستگی‌های قدیمی بینی دارند و برای درمان‌ شکستگی بینی روش جا اندازی باز را انتخاب کرده‌اند، همزمان گزینه جراحی زیبایی بینی را نیز انتخاب می‌کنند.

سپتوپلاستی

در سپتوپلاستی، جراح با اصلاح انحراف تیغه بینی تعادل و توازن را بین دو حفره بینی برقرار می‌کند. در بسیاری از شکستگی‌های بینی، تیغه بینی دچار انحراف می‌شود که این باعث بروز مشکلات تنفسی می‌شود؛ زیرا در این حالت یک یا هر دو حفره بینی مسدود می‌شوند. اینکه به انجام یک یا هر دو عمل نیاز باشد، به شدت شکستگی بستگی دارد.

گروه خدمات درمانی در منزل امید ارائه دهنده خدمات شبانه روزی رادیوگرافی قفسه سینه در منزل به شهروندان استانهای البرز و تهران (در همه مناطق 22 گانه) می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفنهای 09399545088 - 09105545790 - 91016923 - 021 در 24 ساعت شبانه روز اقدام فرمایید.


تلفن : 09399545088

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :فتحی [ 1402-08-23 ]
سلام آقای دکتر من یکساعت پیش به بینینم ضربه خورد نمیدونم الان ضرب دیده و یا شکسته میشه لطفا جواب بدید میخوام سریعا برام در منزل رادیولوژی انجام بدید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط با موسسه امید - خدمات پزشکی در منزل
درباره فوق تخصص ستون فقراتدرباره فوق تخصص ستون فقرات
تاریخ انتشار : 1402-03-26