صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیوگرافی در منزل / گرافی انحراف زانو چیست؟
گرافی انحراف زانو چیست؟

انحراف زانو یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد از آن رنج می‌برند. از شایع‌ترین نوع انحراف و کجی زانو، می‌توان به پرانتزی بودن پاها و یا زانوی ضربدری اشاره کرد.کجی زانو یا پای کمانی اصطلاحاتی است که برای توصیف راه رفتن یا طرز ایستادن فرد استفاده می‌شود. فردی که انحراف زانو دارد، مبتلا به عارضه‌ی پزشکی به نام پای پرانتزی (بد شکلی والگوس)، برگشت استخوان تیبیا به سمت خارج در استخوان ران است. پای پرانتزی یک عارضه پزشکی را توصیف می‌کند که در آن بدشکلی والگوس، چرخش درونی استخوان درشت نی منجر به این می‌شود که ساق پا خمیده به نظر برسد. هر دو عارضه می‌توانند منجر به نا هم ترازی مفصل ران یا زانو شوند که به طور بالقوه منجر به آسیب و درد زانو می‌شوند. رادیوگرافی از مهمترین وسایل تشخیصی در بیماری های زانو است که با گرفتن عکس و اشعه X-RAY اقدام به اخذ هرگونه ناهنجاری و اختلال از استخوان بیمار در قسمت پاها می گردد. خوشبختانه برای سالمندان و یا حتی افرادی که به علت شکستگی یا درد شدید امکان مراجعه به مرکز تصویربرداری ندارند خدمات رادیولوژی در منزل انجام میشود.

آنچه در این مطلب می خوانیم:

آنچه در این مطلب میخوانید

علت انحراف زانوها

علائم انحراف زانو

بارزترین علامت انحراف زانو، پرانتزی بودن پاها است. بزرگسالان ممکن است از سمت داخلی زانو احساس درد کنند. کودکان خردسال مبتلا به انحراف زانو ممکن است علائمی نداشته باشند. در صورت عدم درمان، به مرور زمان، انحراف زانو می‌تواند باعث درد مفاصل شود، به خصوص هنگام راه رفتن. همچنین باعث ساییدگی و پارگی غیرمعمول غضروف‌های زانوی شما می‌شود که منجر به آرتروز می‌شود.

گروه خدمات درمانی در منزل امید ارائه دهنده خدمات شبانه روزی رادیوگرافی در منزل ، اعم از رادیوگرافی زانو به شهروندان استانهای البرز و تهران (در همه مناطق 22 گانه) می باشد. لطفا جهت هماهنگی خدمات پزشکی در منزل ویژه مناطق 22 گانه تهران با شماره تلفن 02146015770 ، هماهنگی کرج و سایر شهرها با شماره تلفن 02146015177 ، دفتر مرکزی و مدیریت موسسه خدمات پزشکی امید با شماره تلفن 91016923 - 021 ،تماس سریع 09105545790 ، و جهت پشتیبانی ، مشاوره و هماهنگی با این مرکز از طریق پیام رسانهای اینترنتی با شماره 09399545088 ارتباط برقرار نمایید.

انواع انحراف زانو

انحراف زانو به یکی از اشکال زیر می باشد:

  1. زانوی ضربدری یا واروس که انحراف زانو به سمت بیرون است.
  2. زانوی پرانتزی یا والگوس که انحراف زانو به سمت داخل می باشد.
  3. انحراف زانو به سمت عقب که به این حالت هیپراکستنشن (Hyperextension) و رکورواتوم نیز گفته می شود.

عکس الایمنت برای بررسی انحراف زانو

انحراف و آسیب در هر بخش نیاز به رادیولوژی الایمنت و یا رادیوگرافی دارد. با رادیولوژی الایمنت می‌توان انحراف پاها را تشخیص داد. همچنین بخش‌های مفصل لگن، مچ پا و زانو را تصویر برداری کرد. به کمک تصویر برداری نوع و میزان اختلال اندام تحتانی فرد نیز مشخص می‌شود.

نحوه انجام گرافی انحراف زانو

نحوه رادیولوژی برای تشخیص انحرافات زانو به این صورت است که در ابتدا متخصص از شما می خواهد به جهت های مختلفی بنشینید، دراز بکشید و یا بایستید. سپس با استفاده از دستگاه مجهز به اشعه ایکس تصاویر مختلفی از جهات مختلف زانو تهیه می نماید. در صورتی که دچار انحرافات زانو باشید، در طول انجام این حرکت ها احساس درد می کنید. در این صورت از یک بالشتک در زیر زانوی شما استفاده می شود تا درد و ناراحتی کمتری را احساس نمایید.

هزینه رادیوگرافی زانو در منزل

هزینه رادیولوژی در منزل به تعداد اشعه ایکس و تعداد وسایل مورد نیاز برای تصویربرداری و فاصله منزل بیمار تا مرکز رادیولوژی بستگی دارد.

گرافی انحراف زانو

عوارض رادیوگرافی زانو

در مورد عوارض رادیولوژی می‌توان گفت که به دلیل استفاده از درصد پایینی از اشعه ایکس، دارای کمترین میزان خطر است و مزایای آن نسبت به عوارض خود به مراتب بیشتر است.

روش های درمان انحراف زانو

برای درمان انحراف زانو باید سریعاً اقدام کرد؛ زیرا در صورتی که درمان انحرافات زانو به تعویق بیفتد احتمال بروز مشکلات جدی تر وجود دارد. پزشک دلیل انحراف زانو را بررسی می کند و سپس براساس آن روش درمان انحراف زانو را تعیین می کند. از درمان های اولیه انحراف زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیزیوتراپی

انحراف زانو نوعی اختلال در اسکلت بدن است که موجب می شود بافت نرم در پروسه ی ایجاد انحراف زانو، درگیر شود و درد زیادی را به وجود بیاورد که یکی از روش های درمان، در مواردی که انحراف زانو خفیف باشد، شرکت در جلسات فیزیوتراپی است.

ورزش

یکی از بهترین و ساده ترین روش ها برای کاهش علائم، در موارد انحراف خفیف زانو که نیازمند جراحی نیستند، در تمام سنین انجام ورزش های اصلاحی است که این حرکات به مرور باعث تقویت عضلات و کاهش علائم مربوطه می شود.

جراحی انحراف زانو

چنانچه انحراف زانو با زانوبند و حرکات ورزشی قابل درمان نباشد و اگر این عارضه چنان پیشرفت کرده باشد که تمام مفصل زانو را درگیر کرده باشد، تنها راه درمان آن جراحی زانو است. نوع جراحی انحراف زانو براساس شدت و نوع انحراف زانو توسط جراح زانو انتخاب می شود.

جراحی زانوی پرانتزی

معمول ترین جراحی برای زانوی پرانتزی استفاده می شود که جراحی استئوتومی بالای درشت نی نام دارد. جراح زانو برای انجام این نوع از جراحی زانو، پس از برش پوست مفصل زانو، استخوان درشت نی به صورت کاملاً کنترل شده می شکند و سپس دو قطعه در امتداد آن قرار می گیرد به طوری که استخوان های ران و ساق در یک راستا قرار بگیرند.

جراحی ضربدری زانو

جراحی ضربدری زانو به دو صورت اصلاح رشد و جراحی استئوتومی (جراحی برش استخوان) قابل انجام است؛ که جراح زانو بسته به شدت انحراف یکی از جراحی ها را انتخاب می کند.

اصلاح رشد

این عمل اصولاً برای نوجوانان در حال رشد انجام می شود و با کمک قرار دادن یک صفحه فلزی کوچک در زانو کمک به اصلاح رشد زانو می کند.

جراحی استئوتومی

در جراحی استئوتومی، جراح برای اصلاح فرم و زاویه زانو، اقدام به برش استخوان پا می کند. جراحی استئوتومی اغلب برای درمان زانوی ضربدری نتیجه خوبی دارد. بیمار پس از این نوع جراحی زانو باید در جلسات فیزیوتراپی نیز شرکت کند.

یکی از بهترین و مناسب ترین روشها برای درمان آسیب دیدگی های مففصلی، تزریق داخل مفصل است. موسسه خدمات پزشکی در منزل امید این مژده را به متقاضیان می دهد که قادر است؛ تزریق داخل مفصلی را درمنزل به بیماران عزیز ارائه نماید. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفنهای 09399545088 - 09105545790 - 91016923 - 021 اقدام فرمایید.


تلفن : 09399545088

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :کامرانی [ 1402-06-15 ]
دختر من 9 سالشه در حین ورزش خورده زمین و زانوش مشکل پیدا کرده شما روزای به خصوصی تشریف میبرید منازل یا شبانه روزی هستید؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط با موسسه امید - خدمات پزشکی در منزل
درباره فوق تخصص ستون فقراتدرباره فوق تخصص ستون فقرات
تاریخ انتشار : 1402-03-26