صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیوگرافی در منزل / علت و علائم شکستگی مچ پا،روشهای درمان شکستگی استخوان مچ پا
علت و علائم شکستگی مچ پا،روشهای درمان شکستگی استخوان مچ پا

مچ پا نقش مهمی در بدن دارد؛ زیرا در تمامی فشارها و حرکات در مرحله اول، مچ پا دخالت دارد، بسیاری از حرکات از جمله راه رفتن، ایستادن و برخی از ورزش‌ها نیازمند حرکت مفصل مچ پا هستند. مچ پا از قرار گرفتن 4 استخوان در کنار یکدیگر تشکیل شده است. این قسمت دارای تعداد زیادی استخوان، مفصل، رباط و عضله است. مچ پا دارای مفصل بزرگی است که از 3 استخوان درشت نی، نازک نی و تالوس تشکیل شده است. شکستگی مچ پا به معنی شکستگی در یک یا چند استخوان از استخوان‌های مچ پا می‌باشد. شکستگی مچ پا می‌تواند از یک شکستگی کوچک در یک استخوان که مانع راه رفتن شما می‌شود تا چندین شکستگی بزرگ که باعث تغییر شکل مفصل شده و تحمل وزن به وسیله‌ی آن را تا چندین ماه ناممکن می‌سازند، متفاوت باشد. هر چه تعداد استخوان‌های دچار شکستگی بیشتر باشد، مفصل مچ پا ناپایدارتر خواهد شد. برای درمان شکستگی مچ پا ابتدا باید تشخیص به درستی صورت بگیرد. مهم‌ ترین ابزار برای تشخیص این نوع شکستگی بررسی تصاویر رادیوگرافی است. در موارد متعددی انجام رادیوگرافی در منزل بیمار توسط پزشک انجام می شود. انجام فرآیند تصویربرداری از بیمار در منزل باعث می شود که فرد علاوه بر این که در هزینه ها صرفه جویی نماید، با سرعت بیشتری فرد به نتیجه برسد و تصاویر در مدت زمان بسیار کوتاهی در اختیار او قرار گیرد.

گروه خدمات درمانی در منزل امید ارائه دهنده خدمات شبانه روزی رادیولوژی و رادیوگرافی در منزل به شهروندان کرج و تهران (در همه مناطق 22 گانه و می باشد. لطفا جهت هماهنگی خدمات پزشکی در منزل ویژه مناطق 22 گانه تهران با شماره تلفن 02146015770 ، هماهنگی کرج و سایر شهرها با شماره تلفن 02146015177 ، دفتر مرکزی و مدیریت موسسه خدمات پزشکی امید با شماره تلفن 91016923 - 021 ،تماس سریع 09105545790 ، و جهت پشتیبانی ، مشاوره و هماهنگی با این مرکز از طریق پیام رسانهای اینترنتی با شماره 09399545088 ارتباط برقرار نمایید.

علت و عوامل خطر شکستگی مچ پا

شایع ترین علل شکستگی استخوان مچ پا و قفل کردن مچ پا شامل موارد زیر است:

علائم شکستگی مچ پا

چنانچه به شکستگی مچ پا دچار شدید، ممکن است یکی از علائم یا نشانه های زیر را تجربه کنید:

  1. درد فوری و ضربان دار
  2. با انجام فعالیت درد افزایش می یابد و با استراحت کاهش می یابد.
  3. ورم
  4. کبودی
  5. حساس شدن
  6. بدشکلی
  7. مشکل در راه رفتن و یا بلند کردن وسایل سنگین
  8. مشکل در پوشیدن یا درآوردن کفش
  9. چنانچه درد و ورم بیش از 2 یا 3 روز ادامه داشت و یا در راه رفتن شما به دلیل درد زیاد اختلال ایجاد شد، به پزشک مراجعه کنید.
رادیوگرافی مچ پا در منزل

انواع شکستگی مچ پا

شکستگی استخوان مچ پا شکستگی جزئی یا کامل استخوان یک طرف یا دو طرف استخوان است. انواع شکستگی مچ پا بین 1 تا 3 براساس تعداد استخوان های شکسته طبقه بندی می شوند که از قرار زیر است:
شکستگی قوزک جانبی: تنها استخوان خارجی مچ پا، استخوان نازک نی شکسته می شود.
شکستگی قوزک داخلی: تنها استخوان داخلی مچ پا، استخوان درشت نی، شکسته می شود.
شکستگی دو قوزکی: دو استخوان نازک نی و درشت نی شکسته می شوند.

عوارض شکستگی مچ پا

از جمله عوارض شکستگی قوزک پا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شکستگی‌هایی که به مفصل استخوان مربوط می شوند ممکن است سال ها بعد باعث آرتروز شوند. اگر تا مدت ها بعد از شکستگی قوزک پایتان همچنان درد می کرد، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر قوزک پا دچار «شکستگی باز» شود، یعنی انتهای یکی از استخوان های شکسته شده بیرون زده باشد و پوست را سوراخ کرده باشد، استخوان در معرض میکروب ها قرار می گیرد و ممکن است عفونت کند.

این عارضه به ندرت برای استخوان قوزک پا اتفاق می افتد؛ اما در صورت رخداد منجر به درد، تورم و گاهی فلج شدن ماهیچه یا پای فرد می شود.

آسیب به قوزک پا می تواند به رگ‌های خونی یا اعصاب آسیب بزند و در واقع آنها را پاره کند. اگر احساس کردید این ناحیه از پایتان بی‌حس شده یا خون در آن جریان نمی یابد باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید. نبود جریان خون ممکن است باعث انحدام و از بین رفتن استخوان شود.

تشخیص شکستگی مچ پا با رادیوگرافی در منزل

اشعه‌ی ایکس در رادیوگرافی می‌تواند در صورت وجود شکستگی و یا دررفتگی، آن را نشان دهد. همچنین با استفاده از این روش می‌توان تعداد تکه‌های استخوانی شکسته شده را نیز تعیین کرد.

نحوه گرافی از مچ پا

بخشی که قرار است رادیوگرافی روی آن انجام شود، بین دستگاه اشعه ایکس و فیلم عکاسی یا سنسور دیجیتال اشعه ایکس قرار می‌گیرد. در حینی که ماشین به طور مختصر امواج الکترومغناطیسی (پرتو) را به بدنتان می‌فرستد که فیلم را در مقابل انعکاس ساختار داخلی بدنتان قرار می‌دهد، باید آرام و بی‌حرکت بمانید. در بیشتر مواقع عکس رادیولوژی از جهات مختلف گرفته می‌شود. ممکن است پزشک معالج یک رادیوگرافی مقایسه‌ای را از اندام آسیب‌ندیده‌ی شما بخواهد. مدت زمان انجام عکس‌برداری رادیولوژی احتمالاً در حدود 10 دقیقه طول می‌کشد.

اقدامات قبل از گرافی مچ پا

عوارض رادیوگرافی مچ پا

بسیاری از افرادی که ناچار به انجام رادیولوژی هستند، از رسیدن آسیب به بدن به دلایل تابش اشعه ایکس نگران هستند؛ اما باید این نکته را بدانید میزان تابش اشعه ایکس بسیار پایین بوده و خطری برای سلامتی به وجود نمی‌آورد.

شکستگی مچ پا چقدر طول میکشد؟

پس از شکستگی مچ پا بیمار به شش هفته زمان نیاز دارد تا شکستگی ها به طور کامل به هم جوش بخورد.

راه رفتن بعد از شکستگی مچ پا

عموماً اغلب بیماران پس از گذشت سه الی چهار ماه زمان نیاز دارند تا به فعالیت های قبلی بازگردد. بیمار در این دوران برای اینکه سریعتر به فعالیت های خود بازگردد و به راحتی بتواند همچون گذشته شروع به راه رفتن بکند باید چنین اقداماتی را انجام دهد:

روشهای درمان شکستگی استخوان مچ پا

در صورت عدم نیاز به عمل جراحی، نوع شکستگی و میزان ثبات مفصل شما، نوع آتل و یا گچ گرفتگی و مدت‌زمان استفاده از آن را تعیین می‌کند. در صورتی که استخوان‌های شما در جای مناسب خود قرار نداشته باشند، پزشک قبل از آتل و یا گچ گرفتن برای درمان شکستگی مچ پا، آنها را در جای خود قرار می‌دهد. در صورتی که نتوانند استخوان‌ها را جا بیندازند، ممکن است به عمل جراحی نیاز پیدا کنید. همچنین در صورتی که هر استخوانی شکسته شده و از پوست بیرون زده باشد، به عمل جراحی نیاز پیدا خواهید کرد.

موسسه خدمات پزشکی در منزل امید، امکان انجام نمونه برداری یا بیوپسی ریه در منزل را توسط جراح عمومی، برای بیمارانی که به هر دلیل مایل نیستند به مراکز درمانی مراجعه نمایند یا امکان این کار را ندارند؛ فراهم نموده است. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و هماهنگی با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفن های 09399545088 - 09105545790 - 91016923 - 021 اقدام فرمایید.


تلفن : 09399545088

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :گودینی [ 1402-06-13 ]
شما پزشک ارتوپد هم دارید که بیاد منزل ویزیت کنه و گچگیری مچ پا در منزل انجام بشه؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط با موسسه امید - خدمات پزشکی در منزل