صفحه اصلی / مطالب و مقالات / نمونه برداری در منزل / نمونه گیری از تیروئید تحت گاید سونوگرافی در منزل
نمونه گیری از تیروئید تحت گاید سونوگرافی در منزل

غده‌ تیروئید در جلوی گردن قرار دارد. این غده‌ پروانه‌ای شکل، دارای 2 لوب یا 2 بخش است که توسط رشته‌هایی به‌هم متصل می‌شوند. این غده جز غدد درون‌ریز است و هورمون‌های تیروئید را تولید و عملکردهای بسیار زیادی را در بدن کنترل می‌کند. بیوپسی یا نمونه برداری یک آزمایش پزشکی برای تهیه نمونه از بافت بدن می باشد که به منظور بررسی میکروسکوپی بافت های تهیه شده انجام می شود. پزشک احتمال دارد برای بررسی بیشتر، نواحی از بافت بدن شما که طبیعی نیستند و در آزمایشهای اولیه به عنوان ضایعه، تومور یا توده شناخته شده اند، نمونه برداری را توصیه کند. نمونه گیری از تیروئید تحت گاید سونوگرافی در منزل کمک می‌کند تا از طریق نمونه برداری از این غده درباره وجود یا نبود سرطان تیروئید بررسی‌های کامل انجام شود.

نمونه برداری FNA تیروئید روشی نوین است و خوشبختانه عوارض بسیار کمی دارد و برای بیمارنی که به هر دلیل نمی توانند برای انجام این عمل به مراکز درمانی مراجعه نمایند؛ توسط موسسه خدمات پزشکی در منزل امید، صورت می گیرد. لطفا جهت انجام بیوبسی یا نمونه برداری تیروئید در منزل یا محل مورد نظر خود با شماره تلفن های 09399545088 - 09105545790 - 91016923 - 021 متعلق به خدمات پزشکی در منزل امید، تماس حاصل فرمایید.

علل انجام نمونه برداری از تیروئید

شایع‌ترین دلیل برای آنکه یک فرد نمونه‌برداری تیروئید به روش FNA را انجام دهد، آن است که علت به وجود آمدن توده یا برآمدگی (که ندول هم نامیده می‌شود) بر روی غده تیروئید او مشخص شود. مشاهده ندول و گره تیروئید توسط شما یا پزشک شما ممکن است به خاطر عوامل زیر باشد:

مزایای نمونه گیری از تیروئید تحت گاید سونوگرافی

 1. نتایج حاصل این بیوپسی سوزنی تیروئید نزدیک به 95 درصد دقیق می باشد.
 2. بیوپسی سوزنی، یک روش قابل اعتماد برای به دست آوردن نمونه‌های بافتی است که می تواند به تشخیص اینکه آیا گره خوش خیم یا بدخیم است، کمک کند.
 3. بیوپسی سوزنی نسبت به بیوپسی های جراحی باز و بسته که هر دو شامل برش بزرگتر در پوست و بی حسی موضعی و عمومی هستند، کمتر تهاجمی می باشد.
 4. به طور کلی این روش دردناک نیست و نتایج به همان اندازه برداشتن توسط جراحی دقیق است.
 5. زمان بهبودی کوتاه است و بیمار معمولاً خیلی زود می تواند فعالیت های خود را از سر بگیرد.

آمادگی قبل از نمونه گیری از تیروئید تحت گاید سونوگرافی در منزل

FNA تیروئید به آمادگی خاصی احتیاج ندارد و در اغلب موارد نیازی به قطع مصرف داروی خاص نیست. هر چند، ممکن است نیاز باشد مصرف داروهای ضد انعقاد خون به طور موقت و چند روز قبل از انجام آزمایش نمونه برداری تیروئید قطع شود. این داروها ریسک خونریزی در حین بیوپسی را افزایش می‌دهند.

نمونه گیری از تیروئید تحت گاید سونوگرافی در منزل

بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی چیست؟

روش بیوپسی FNA تیروئید تحت گاید سونوگرافی اغلب توسط رادیولوژیست متخصص، آموزش دیده و باتجربه در آسپیراسیون سوزن و سونوگرافی انجام می شود. بیوپسی سوزنی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. ناحیه گردن ضدعفونی و تمیز می شود و از داروهایی برای بی حس کردن منطقه استفاده می شود. مبدل سونوگرافی با مقدار کمی ژل محلول در آب استریل و بر روی گره تیروئید روی گردن بیمار قرار می گیرد. رادیولوژیست سوزن را از طریق پوست، تحت هدایت سونوگرافی به محل گره های تیروئید و نمونه های اسپیرات بافت منتقل می کند. پس از نمونه برداری، سوزن برداشته می شود. در صورت نیاز به نمونه های اضافی سوزن های جدید دوباره نصب می شوند، برای تجزیه و تحلیل کامل ممکن است چندین نمونه مورد نیاز باشد. پس از اتمام بیوپسی برای کاهش خطر خونریزی فشار به ناحیه اعمال می‌شود و در صورت لزوم ممکن است یک بانداژ بر روی ناحیه قرار داده شود؛ اما هیچ گونه بخیه ای نیاز نیست. این روش معمولاً در کمتر از 30 دقیقه انجام می‌شود.

مراقبت بعد از نمونه برداری تیروئید

به دلیل اینکه نمونه برداری به روش سوزنی یک روش سرپایی بدون هیچ برش جراحی است، به مراقبت خاصی نیاز نیست و در این مورد، پزشک توصیه های لازم را به شما خواهد کرد. تنها موردی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید این است که اگر دردی بعد از fna داشتید می توانید با مصرف مسکن ها و یا گذاشتن کیسه یخ درد را تسکین دهید.

جواب نمونه برداری تیروئید در منزل چند روز طول میکشد؟

پس از انجام نمونه برداری نتایج آزمایش چند روز زمان می برد تا آماده شود که گاهی ممکن است حدود دو هفته زمان برای اماده سازی نتایج لازم باشد.

نتایج نمونه برداری تیروئید

نتایج حاصل از نمونه برداری تیروئید عبارت است از:

 1. خوش خیم: در این شرایط احتمال بدخیم شدن کمتر از 3 درصد می باشد. در این شرایط توصیه می شود 18 ماه یک بار سونوگرافی برای مانیتور تیروئید انجام شود.
 2. بدخیمی: شایع ترین نوع سرطان مشاهده شده در نمونه ها سرطان تیروئید پاپیلاری می باشد. در این شرایط 97 تا 99 درصد احتمال وجود ضایعات سرطانی مطرح می باشد و انجام تیروئیدکتومی توصیه می گردد.
 3. مشکوک به بدخیمی: در این شرایط احتمال سرطانی بودن 60 تا 75 درصد می باشد و راه احتمالی درمان معمولاً انجام جراحی است.
 4. ضایعات فولیکولار با اهمیت نامشخص: احتمال سرطانی شدن در مورد این ضایعات 5 تا 15 درصد می باشد. در این موارد انجام نمونه برداری مکرر یا تست های ژنتیکی توصیه می شود.
 5. نئوپلاسم فولیکولار: به طور معمول در این شرایط تقریباً نیمی از تیروئید برای تشخیص و درمان برداشته می شود.
 6. عدم دریافت نتیجه مشخص: این بدان معنی است که سلول های کافی در نمونه برای تشخیص وجود ندارد. در این شرایط ممکن است به جای بخشی از ندول تیروئید تنها کیست مایع برداشته شده باشد. در برخی موارد نیز مقدار خون موجود در نمونه بسیار زیاد می باشد. در این موارد نمونه برداری تیروئید تکرار می شود.

عوارض نمونه برداری تیروئید در منزل

هزینه نمونه برداری تیروئید در منزل

تجهیزات مصرفی و تست های مورد نیاز پزشک برای هر شخص متفاوت است و نمی توان به طور قطعی قیمت دقیق را تعیین نمود.

اگر به دلایلی ترجیح می دهید مراقبتهای لازم از بیمارانی که دچار آب آوردن ریه هستند؛ مانند تخلیه آب ریه در منزل انجام شود، میتوانید از این خدمات در منزل با هماهنگی از طریق شماره تلفن های 09399545088 - 09105545790 - 91016923 - 021 متعلق به خدمات پزشکی در منزل امید، بهره مند شوید.


تلفن : 09399545088

نظرات کاربران درباره این مطلب :بهمنش [ 1402-07-06 ]
سلام من علائم تیروئید رو دارم و چند وقته گلوم برآنده شده و احساس خفگی دارم لطفا هزینه نمونه برداری از تیرویید در منزل تهران رو بفرمایید و اینکه با روش بیوپسی انجام میدید یا سونوگرافی؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط با موسسه امید - خدمات پزشکی در منزل