صفحه اصلی / مطالب و مقالات / سونوگرافی در منزل / تخلیه مایع پلورال افیوژن تحت گاید سونوگرافی در منزل
تخلیه مایع پلورال افیوژن تحت گاید سونوگرافی در منزل

غشای نازکی که بین حفره قفسه سینه و ریه ها وجود دارد، پلور نامیده می شود. در ریه های سالم، این غشا مقدار کمی مایع بین ریه ها و قفسه سینه را حفظ می کند تا از اصطکاک جلوگیری شود. پلورال افیوژن به تجمع مایع در فضا بین ریه ها و حفره قفسه سینه که فضای پلور نامیده می شود، گفته می شود. به این عارضه به طور معمول تجمع آب در ریه نیز گفته می شود. چون ریه ها در طول تنفس باز شده و در معرض انقباض قرار می گیرند. افرادی که پلورال افیوژن دارند، مایع زیادی در فضای پلورشان تجمع می یابد. آب آوردن ریه یک بیماری جدی است که نیاز به درمان سریع دارد. برای درمان آب آوردن ریه، پزشک باید علت آن را تشخیص داده و درمان مناسب را برای بیمار شروع کند. زمانی که علائم آب آوردن ریه شدید باشد، بیمار نیاز به مراقبت‌های فشرده و جدی خواهد داشت.

اگر به دلایلی ترجیح می دهید مراقبتهای لازم از بیمارانی که دچار آب آوردن ریه هستند؛ مانند تخلیه آب ریه در منزل انجام شود، میتوانید از این خدمات در منزل با هماهنگی از طریق شماره تلفن های 09399545088 - 09105545790 - 91016923 - 021 متعلق به خدمات پزشکی در منزل امید، بهره مند شوید.

علت آب آوردن ریه

پلورا هنگام تحریک، التهاب یا آلودگی مایعات زیادی ایجاد می کند. این مایع در حفره قفسه سینه خارج از ریه جمع و باعث ایجاد پلورال افیوژن می شود. انواع خاصی از سرطان مانند سرطان ریه در مردان و سرطان پستان در زنان می تواند باعث بروز آن شود.

سایر دلایل پلورال افیوژن، عبارتند از:

علائم آب آوردن ریه چیست؟

برخی از افراد هیچ علائمی از پلورال افیوژن را نشان نمی دهند. این افراد معمولاً از طریق اشعه ایکس قفسه سینه یا معاینات فیزیکی که به یک دلیل دیگر انجام شده است، متوجه بیماری خودشان می شوند. علائم رایج پلورال افیوژن، شامل موارد زیر است:

 1. تب
 2. تنگی نفس
 3. سرفه خشک
 4. درد قفسه سینه
 5. سکسکه مداوم
 6. مشکل در فعالیت بدنی
 7. مشکل در نفس کشیدن عمیق
 8. مشکل در تنفس هنگام خوابیدن
تخلیه مایع پلورال افیوژن تحت گاید سونوگرافی در منزل

انواع پلورال افیوژن

پلورال افیوژن انواع مختلفی دارد که هر کدام علل و گزینه های درمانی گوناگونی دارد. اولین طبقه بندی پلورال پلور یا از نوع استعلایی یا از بین برنده است.

افیون پلور transudative

این نوع پلورال در نتیجه نشت مایعات به فضای پلور در اثر کمبود پروتئین خون یا افزایش فشار در رگ های خونی ایجاد می شود. شایعترین علت آن نارسایی احتقانی قلب است.

علت اصلی بروز افیون پلور transudative، عبارتند از:

 1. التهاب
 2. تومورها
 3. آسیب ریه
 4. لنفاوی یا رگ های خونی مسدود می شود.
 5. شرایط رایجی که می تواند منجر به این نوع پلور شود شامل آمبولی های ریوی، ذات الریه و عفونت های قارچی است.

افراد مستعد پلورال افیوژن

افراد مبتلا به مشکلات قلبی یا نارسایی قلبی بیشترین خطر ابتلا به ادم ریوی را دارند. عوامل دیگری که ممکن است فرد را در معرض خطر قرار دهد عبارتند از: سابقه قبلی آب آوردن ریه اختلالات عروقی (خونی) سابقه بیماری ریوی، مانند سل یا اختلال انسداد مزمن ریه (COPD).

تشخیص پلورال افیوژن

تشخیص سریع و صحیح علل زمینه‌ای آب آوردن ریه، بسیار مهم است. تشخیص آب آوردن ریه معمولاً با انجام معاینات جسمانی، اندازه گیری میزان اکسیژن خون و انجام عکسبرداری اشعه ایکس از قفسه سینه، نسبتاً سریع انجام می‌شود. پس از یافته شدن ادم ریوی، باید سریعاً اقدامات لازم جهت تشخیص علت اصلی آن انجام شود. سابقه پزشکی در یافتن علت اصلی اهمیت بسیاری دارد. به ویژه اگر بیمار سابقه بیماری قلبی یا افزایش خطر قلبی عروقی، مصرف مواد مخدر، قرار گرفتن در معرض سموم یا عفونت‌ها یا سایر عوامل خطر آمبولی ریوی را داشته باشد.

نوار قلب و اکوکاردیوگرام در تشخیص بیماری زمینه‌ای قلب بسیار مفید هستند. اگر بیمار مشکوک به داشتن بیماری قلبی باشد؛ اما اثبات آن با آزمایش‌های غیر تهاجمی ممکن نباشد، احتمالاً لازم است کاتتریزاسیون قلبی انجام شود. در صورتی که پزشک به وجود علل قلبی برای آب آوردن ریه مشکوک باشد، ممکن است دامنه وسیعی از سایر آزمایش‌ها نیز مورد نیاز باشد. در صورتی که فشار خون بالا در قسمت چپ قلب وجود نداشته باشد، ادم ریوی غیر قلبی تشخیص داده می‌شود.

نحوه تخلیه مایع پلورال افیوژن تحت گاید سونوگرافی در منزل

تکنیک‌های free-hand معمولاً برای تخلیه آسیت، مایع پلور و ضایعات سطحی استفاده می‌شوند. پروب در یک کاور استریل قرار می‌گیرد و پزشکی که بیوپسی را انجام می‌دهد، پروب را در یک دست و سوزن را در دست دیگر خود نگه می‌دارد. برای هماهنگی سوزن و پروب دقت بالایی نیاز است. اگر تصویر نوک سوزن در حین ورود به بدن از بین برود، باید پروب را در راستای مسیر سوزن مجدداً جابجا کرد تا نوک سوزن دوباره به نمایش درآید. این تکنیک به پزشک این امکان را می‌دهد که با کمک سایر همکاران خود، مناطق خارج از ناحیه استریل را نیز بررسی کند.

عوارض پلورال افیوژن

ایجاد عوارض جانبی آب آوردن ریه به علت اصلی بستگی دارد. به طور کلی اگر ادم ریوی ادامه یابد، فشار داخل شریان ریوی می تواند افزایش پیدا کند (فشار خون ریوی). در نهایت، قلب ضعیف شده و کم کم از کار می افتد و فشار در قلب و ریه ها افزایش می یابد. عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

پیشگیری از پلورال افیوژن

پیشگیری از آب آوردن ریه به طور قطع نمی‌توان گفت راهی برای پیشگیری کامل از اِدم ریوی وجود دارد. افراد در معرض خطر آب آوردن ریه در صورت بروز علائم این اختلال باید فوراً به دنبال درمان آن باشند؛ اما برخی از تغییرات سبک زندگی می تواند از آب آوردن ریه جلوگیری کند یا به کنترل وضعیت کمک کند. بهترین راه برای جلوگیری از اِدم ریوی مراقبت از سلامتی خود است. غذای سالم بخورید ورزش منظم داشته باشید قلب خود را سالم نگه دارید وزن طبیعی خود را حفظ کنید واکسن ذات الریه را دریافت کنید به طور منظم به پزشک مراجعه‌ کنید سیگار نکشید یا از داروهای تفریحی استفاده نکنید. پس از یک دوره اِدم ریوی برای جلوگیری از برگشتن مجدد، از دیورتیک ها استفاده کنید واکسن آنفولانزا را دریافت کنید، به خصوص اگر مشکلات قلبی دارید یا اگر یک فرد مسن هستید

هزینه تخلیه آب ریه در منزل

هزینه انجام این عمل، بسته به شرایط بیمار، آزمايشات، داروهاي قبل و بعد از عمل و دستمزد پزشک است.

تشخیص شکستگی استخوان فمور یا سر ران که یکی از شایع ترین شکستگی‌ها بخصوص در اثر آرتروز در سنین سالمندی است؛ توسط موسسه خدمات پزشکی در منزل امید، با رادیولوژی استخوان فمور در محل یا منزل (ویژه همه مناطق تهران و کرج) انجام می شود. همچنین اقدامات درمانی و مراقبتها در انواع شکستگی ها، مشروط بر اینکه نیاز به جراحی نباشد نیز با اعزام پزشک متخصص به منزل ، همچنین پرستار و تکنسین از طریق این مرکز صورت می پذیرد. شما می توانید برای بهره مندی و آگاهی از کلیه خدمات پزشکی در منزل با شماره تلفنهای 09399545088 - 09105545790 - 91016923 - 021 تماس حاصل نمایید.


تلفن : 09399545088

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :تورج صادق زاده [ 1402-06-25 ]
پدر من ۵۵ ساله هستند و استنت گذاري براي هر دو رگ قلبشون انجام دادند از اون روز مشكل تنفسي داشتند و تنفسوشون به سختي انجام ميشد امروز متوجه شدیم که ریه هاشون آب اورده سوال من اينه كه اين آب آوردن بعد از آنژيو طبيعيه و اينكه آيا درمان قطعي براي تخليه آب امكان داره

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط با موسسه امید - خدمات پزشکی در منزل
اطلاعاتی درباره متخصصان عفونیاطلاعاتی درباره متخصصان عفونی
تاریخ انتشار : 1402-08-30