صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مطالب و مقالات / اخذ گواهی فوت در منزل به صورت شبانه روزی
اخذ گواهی فوت در منزل به صورت شبانه روزی

صدور گواهی فوت، یکی از ملزومات است که پس از مرگ هر فردی باید انجام شود. مرگ افراد به علت های مختلفی ممکن است اتفاق بیوفتد، مانند بیماری های مزمن، تصادف، مرگ ناگهانی ناشی از ایست قلبی و … .
افراد بیماری که در بیمارستان یا کلینیک ها فوت می کنند، گواهی فوت آنان توسط پزشک در بیمارستان صادر می شود؛ اما در برخی از اوقات افراد در منزل فوت می کنند که در این شرایط نیاز به صدور گواهی فوت در منزل است که نیاز است توسط پزشک در منزل صورت گیرد. پزشکی که گواهی فوت در خانه را صادر می کند، باید تایید شده باشد. گواهی فوت در خانه توسط هر کسی صادر نمی‌ شود. در زمان درخواست صدور گواهی فوت در خانه، حتما به این نکته توجه داشته باشید.

صدور گواهی فوت در نواحی مختلف تهران و البرز از طریق تماس با موسسه خدمات پزشکی در منزل امید مقدور می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با این مرکز، جهت اخذ گواهی فوت از طریق تماس با شماره تلفنهای 09399545088 - 09105545790 - 91016923 - 021 اقدام فرمایید.

صدور گواهی فوت در منزل

صدور گواهی فوت در منزل عموما توسط پزشک شبانه روزی صورت می گیرد؛ مزیتی که صدور گواهی فوت در خانه دارد این است که گاهی اوقات شاهد این موضوع هستیم که افراد سالمند یا حتی افراد سالم در منزل فوت می کنند و نیاز به تایید پزشک مورد تایید نظام پزشکی وجود دارد.
پزشک مورد تایید برای صدور گواهی فوت در منزل به معاینه فرد فوت شده می پردازد و در صورتی که مشکل قانونی و قضایی وجود نداشته باشد، گواهی فوت در خانه صادر می شود؛ اما در صورتی که پزشک صدور گواهی فوت در منزل را صلاح نداند، گواهی فوت باید توسط پزشک قانونی و طی فرایند های قضایی صورت گیرد. زمانی که پزشک برای صدور گواهی فوت اقدام می کند، علت فوت، سوابق بیماری، سن و … را در نظر می گیرد و بررسی می کند؛ چرا که مسئولیت قانونی برای صادر کننده گواهی فوت در منزل وجود دارد.

مراحل صدور گواهی فوت در منزل

اگر فرد متوفی، در منزل خودش فوت کرده باشد، پزشک دارای صلاحیت اقدام به بررسی کامل و معاینه فرد فوت شده می کند. در صورتی که احتمال قتل یا دیگر موارد وجود نداشته باشد، صدور گواهی فوت در منزل انجام می شود. شرایطی که پزشک می تواند برای فرد متوفی گواهی فوت در منزل صادر نماید:

گواهی فوت در منزل

صادر نشدن گواهی فوت در منزل در چه مواقعی است؟

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، پزشک زمانی که برای صدور گواهی فوت در منزل، فرد فوت شده را معاینه می کند، در صورتی که مشکل و مورد قضایی وجود نداشته باشد، گواهی فوت صادر می کند؛ در غیر این صورت، نیاز به معاینه پزشک قانونی خواهد بود. موارد زیر باعث صادر نشدن گواهی فوت در منزل است:

چه مدارکی جهت صدور گواهی فوت درمنزل نیاز است؟

این مدارک مهم ترین مدارک محسوب می شوند اما در مواقعی که شناسنامه فرد متوفی بنا به هر دلیلی در دسترس نیست یا کارت ملی صادر نشده است از سایر مدارک شناسایی هویتی استفاده می شود (ثبث دقیق اطلاعات فردی و هویتی از روی این مدارک بر روی فرم گواهی فوت انجام می گیرد و برای تطابق فرد با مدارک جهت جلوگیری از ایجاد مشکلات قانونی و حقوقی در آینده الزامی است.)

رضایت بستگان درجه یک برای صدور گواهی فوت در منزل ، ملاک انجام مراحل بعد قرار می گیرد.

این گواهی بر اساس سوابق پزشکی متوفی، دارو ها، علائم و آثار بدن متوفی و... صادر می شود. کد پستی در برگه صدور گواهی فوت در منزل لحاظ می شود. همان گونه که ولادت اشخاص در سازمان ثبت احوال باید ثبت گردد، وفات افراد نیز در این سازمان ثبت می شود. جهت انجام مراحل قانونی انتقال ارث و...از متوفی به وراث، داشتن برگه ثبت وفات که توسط سازمان ثبت احوال صادر می گردد الزامی است.
در مناطق صعب العبور که امکان دسترسی پزشک به متوفی و صدور گواهی فوت در منزل یا دسترسی به بیمارستان وجود ندارد، تایید مسئولین گورستان یا معرفی و حضور دو نفر گواه با ارائه مدرک شناسایی در اداره ثبت احوال محل وقوع یا محل سکونت فرد متوفی ،صدور گواهی فوت انجام می گیرد.

صدور گواهی فوت در منزل تهران و البرز

از آن‌ جایی که شهر تهران بسیار بزرگ است، برای صدور گواهی فوت در منزل تهران باید افراد به این نکته توجه داشته باشند که ممکن است یک پزشک از هر مسیری برای دادن گواهی فوت در منزل نیاید؛ پس در زمان درخواست صدور گواهی فوت در منزل، باید به آدرس منزل و مسیر پزشک، توجه داشته باشید.

تعرفه ی گواهی فوت در منزل

تعرفه صدور گواهی فوت در منزل بسته به فاصله منزل فرد فوت شده با پزشک، متفاوت خواهد بود و نمی‌ توان به صورت دقیق نرخی را مشخص کرد. هزینه صدور گواهی فوت در منزل بر اساس ابلاغیه وزرات بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ایران مشخص شده است. این تعرفه ممکن است طی گذشت زمان و تغییر تعرفه ی مرکزی ، تغییر کند.

گروه خدمات درمانی در منزل امید ارائه دهنده خدمات شبانه روزی انواع رادیولوژی در منزل ، از جمله رادیوگرافی لگن در منزل ، به شهروندان استان البرز و تهران در همه مناطق 22 گانه می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفنهای 09399545088 - 09105545790 - 91016923 - 021 اقدام فرمایید.


تلفن : 09399545088

نظرات کاربران درباره این مطلب :عباسی [ 1402-05-02 ]
صدور گواهی فوت در منزل به جه صورت انجام میدید من تهران هستم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط با موسسه امید - خدمات پزشکی در منزل