صفحه اصلی / مطالب و مقالات / رادیوگرافی در منزل / رادیولوژی در منزل چگونه انجام میشود؟
رادیولوژی در منزل چگونه انجام میشود؟

امروزه یکی از خدمات ویژه پزشکی رادیولوژی در منزل است که روز به روز بر میزان تقاضای آن افزوده می‌شود. رادیولوژی در خانه به این معنا است که دیگر برای انجام فرآیند تصویربرداری نیازی به حضور بیمار در کلینیک‌های عکسبرداری نیست و کل پروسه توسط افراد متخصص در منزل فرد صورت می‌گیرد. خوشبختانه پیشرفت علم در حوزه پزشکی سبب ظهور تجهیزات عکسبرداری قابل حمل یا پرتابل شده است. تجهیزاتی که به واسطه ابعاد کوچک و وزن سبک، امکان ارائه حساس‌ترین خدمات پزشکی را به طور سیار فراهم کرده‌اند. برخلاف گذشته، نیازی به سپری کردن فرایند زمان بر پردازش فیلم نیست و تکنیسین‌ها می‌توانند پس از تصویربرداری، بلافاصله از کیفیت تصاویری که ثبت کرده‌اند، مطلع شوند. به طور خلاصه در فرایند رادیولوژی در منزل، تکنسین رادیولوژی به خانه شما آمده و تجهیزات عکسبرداری خود را آماده می‌کند، عملیات تصویربرداری طبق دستور پزشک انجام شده و پس از پایان کار منزل شما را ترک می‌کند.

گروه خدمات درمانی در منزل امید ارائه دهنده خدمات شبانه روزی رادیولوژی و رادیوگرافی در منزل به شهروندان کرج و تهران (در همه مناطق 22 گانه و می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی با این مرکز از طریق تماس با شماره تلفنهای 09399545088 - 09105545790 - 91016923 - 021 در 24 ساعت شبانه روز اقدام فرمایید.

رادیولوژی چیست؟

رادیولوژی (radiology) نام یک رشته از تخصص های پزشکی است که از پرتو ایکس و دیگر اقسام امواج و پرتوها برای تشخیص و درمان بیماری و حالات غیرطبیعی کمک می‌گیرد. در تمام اینها، هدف تشخیص بیماری یا حالات غیرطبیعی بدن به کمک روش‌های پیشرفته تصویری است. رادیولوژی از کلمه لاتین Radius به معنای پرتو مشتق شده‌است. رادیولوژی دربرگیرنده رشته‌های بسیاری است که بر مبنای کاربرد پرتوهای یون ساز برای تشخیص بیماری‌ها یا درمان آنها می‌باشد.

کاربرد رادیولوژی

معمولاً رادیولوژی قفسه سینه رایج ترین نوع رادیولوژی است که برای ارزیابی ریه ها، قلب و دیواره سینه استفاده می شود و برای کمک به تشخیص علائم بیماری از جمله تنگی نفس، سرفه مداوم، تب، درد و قفسه سینه یا ضربه و آسیب استفاده می شود. همچنین برای کمک به تشخیص و نظارت بر درمان انواع بیماری های ریوی مانند ذات ریه و سرطان کاربرد دارد به دلیل این که عکسبرداری سریع و آسان است به ویژه برای تشخیص و درمان اضطراری بیماری مفید و بسیار کاربردی میباشد از جمله برای موارد زیر:

مزایای استفاده از رادیولوژی در منزل

رادیولوژی در منزل برای چه افرادی مناسب است؟

انجام رادیوگرافی (رادیولوژی پرتابل) به آن دسته از افرادی توصیه می شود که توانایی مراجعه به مراکز تصویربرداری را ندارد. گروه هایی که به خدمات تصویر برداری در منزل نیازمند هستند عبارت اند از:

  1. افراد سالمند
  2. بیماران با عدم قابلیت حرکتی
  3. افراد دچار سکته مغزی و یا آسیب های مغزی نخاعی
  4. بیماران دارای شکستگی لگن و...
  5. در زمان آلودگی هوا برای بیماران مستعد آسم و...
  6. بیمارانی که در منزل بستری و دارای Traction (وزنه) هستند.
رادیولوژی در منزل تهران

نحوه انجام رادیولوژی

بعد از اینکه تکنسین رادیولوژی بیمار را در وضعیت مناسب قرار داد و اندامی که قرار است تصویربرداری کند را عکسبرداری کرد، او را در وضعیت مناسبی قرار می‌دهد. بعد از آن یک صفحه فلزی که مخصوص فیلم رادیولوژی می‌باشد را زیر اندام یا کنار آن قرار می‌دهد که به آن صفحه کاست Cassette می‌گویند. در مرحله بعد منبع اشعه ایکس که بر روی دسته فلزی خاصی قرار گرفته را در نزدیکی اندام قرار می‌دهد به طوری که قسمتی از اندام که نیاز به تصویربرداری دارد بین منبع اشعه ایکس و کاست قرار گیرد. از بیمار خواسته می‌شود تا در همین وضعیت بی‌حرکت باقی بماند. تکنسین رادیولوژی کلید تولید اشعه ایکس را می‌فشارد. تابش اشعه ایکس به اندام مورد نظر در کسری از ثانیه صورت می‌گیرد. در بسیاری اوقات عکس‌برداری از اندام در دو یا چند جهت انجام می‌شود به این معنی که چند عکس از اندام از زاویه‌های مختلف گرفته می‌شود. در این موارد تکنسین رادیولوژی مجدداً اندام را در وضعیت دیگری قرار داده و مراحل قبل را تکرار می‌کند. سپس فیلم رادیولوژی به اصطلاح ظاهر می‌شود یعنی فرآیندهای شیمیایی بر روی آن صورت می‌گیرد تا تصویر ایجاد شده بر روی آن قابل دیدن شود.

آمادگی جهت انجام رادیولوژی در منزل

در بیشتر موارد، نیازی به انجام اقدامات ویژه ای برای آماده شدن نخواهید داشت. بسته به منطقه ای که مورد نیاز است، ممکن است لازم باشد لباسهای گشاد و راحتی بپوشید که بتوانید به راحتی در آن جابجا شوید. همچنین ممکن است نیاز باشد قبل از گرفتن عکس رادیولوژی، هرگونه جواهرات یا سایر وسایل فلزی را از بدن خود خارج کنید. اگر ایمپلنت فلزی ناشی از جراحی های قبلی دارید، به پزشک یا رادیولوژیست خود بگویید. این ایمپلنت ها می توانند مانع عبور اشعه ایکس از بدن و باعث ایجاد اختلال در ارائه یک تصویر واضح شوند.

نحوه تحویل نتیجه رادیولوژی در منزل

در این شرایط هنگام رادیولوژی بیمار در منزل تکنسین متخصص همراه شما به منزل بیمار می‌روند، تجهیزات مربوط به عکسبرداری و رادیولوژی را آماده می‌کنند و عملیات رادیولوژی را براساس دستور پزشک به صورت دقیق و کامل انجام می‌دهند. قابل توجه است که گزارش رادیولوژی بیمار همان جا و به صورت آنی به شما تحویل داده خواهد شد.

هزینه رادیولوژی در منزل

هزینه رادیولوژی در منزل به تعداد اشعه ایکس و تعداد وسایل مورد نیاز برای عکاسی بستگی دارد.

عوارض رادیولوژی در منزل

وقتی رادیولوژی به شیوه مناسب استفاده شود عوارضی ندارد. فواید تشخیصی رادیولوژی در منزل به طور قابل توجهی بیشتر از خطرات آن است. رادیولوژی می تواند شرایط تهدید کننده زندگی مانند انسداد رگ های خونی، سرطان استخوان و عفونت ها را تشخیص دهد. با این حال، اشعه ایکس تابش یونیزان تولید می کند، نوعی تابش که احتمال آسیب رساندن به بافت زنده را دارد. این خطری است که با افزایش تعداد رادیولوژی در طول زندگی فرد افزایش می یابد. با این حال، خطر ابتلا به سرطان در اثر تابش اشعه به طور کلی بسیار کم است.

مرکز خدمات پزشکی در منزل امید، ارائه دهنده بهترین و تخصصی ترین خدمات شبانه روزی پرستاری در منزل برای کلیه مناطق تهران و استان البرز می باشد. اگر مایل به بهره مندی از خدمات این مرکز توسط مجرب ترین کادر درمانی می باشید؛ لطفا با شماره تلفنهای 09399545088 - 09105545790 - 91016923 - 021 در 24 ساعت شبانه روز تماس حاصل فرمایید.


تلفن : 09399545088

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :موحد [ 1402-05-02 ]
نصف شب هیچ جایی نتونستیم پیدا کنیم برای رادیوگرافی در منزل. دست اقا ترکاوند درد نکنه ساعت ۳ و نیم اومدن عکس از ریه پدرم گرفتن . هم سریع اومدن هم دقت و کیفیت عکس برای پزشکمون راضی کننده بود. خدارو شکر حال پدرم خوبه. امیدوارم موفق باشید.

علی هدایت [ 1402-05-02 ]
رادیولوژی در منزل برای مادرم میخوام ما سمت پونک هستیم ؟ آدرس باید بفرستم یا شماره ؟

رفیعی [ 1402-05-02 ]
مادر من مشکل مفصلی در زانوها دارند و نمیتوانند راه بروند شما رادیولوژی در منزل انجام میدهید مادرم سمت غرب تهران هستند

آسوده [ 1402-05-02 ]
سلام روز بخیر سایت شما رو یکی از دوستان به من معرفی کرد شما رادیولوژی لگن در منزل انجام میدید سمت غرب تهران

بنکدار [ 1402-05-02 ]
سلام لطفا هزینه رادیولوژی لگن در منزل را بفرمایید بنده شمال تهران هستم این سمت هم نیرو دارید

درویشی [ 1402-05-02 ]
سلام خسته نباشید آقای دکترخواستم تشکر کنم بابت رادیولوژی لگن که در منزل بنده برای پدرم انجام دادید با اینکه ولنجک بودم ولی شما زحمت کشیدید و تشریف اوردید. موفق باشید همیشه.

داوود بهروجه [ 1402-04-01 ]
سلام ممنون از آقای دکتر واقعا خیلی باتجربه و وقت شناس و خوش اخلاق هستن و در عین حال دارای کادری مجرب، برای بیمارانشون وقت میذارن و ب نحو احسن کاراشونو انجام میدن

موسی خانی [ 1401-09-19 ]
خیلی ممنونم از تیم تصویربرداری. خیلی باحوصله و دقیق و با ارامش کار بیمار مارو انجام دادن. انشاالله موفق باشید همیشه که تو شرایط گرفتاری و بیماری در کنار ما هستید.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارتباط با موسسه امید - خدمات پزشکی در منزل